in ,

11 Aralık Uluslararası Dağ Günü

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından ilk defa 2002 yılında kabul edilen Uluslararası Dağ Günü, 11 Aralık 2003 yılında kutlanmaya başlanmıştır. 10 yıldır her yıl farklı bir temayla kutlanan bu günün amacı; dünyanın yüzde 22’sini oluşturan dağlarda sürdürülebilir bir yaşam oluşturmak, insanın etkisini minimize etmektir. 2014’teki teması “Dağ tarımı”, 2015’teki teması “Daha iyi bir geçim için dağ kaynaklı ürünlerin desteklenmesi”, 2016 yılı teması “Dağ Kültürleri: Çeşitliliği kutlamak ve kimlikleri güçlendirmektir.” ve bu yılın teması da “Dağlar baskı altında: iklim, açlık ve göç” olmuştur.

Son Birleşmiş Milletler raporuna göre dünya nüfusunun %13’ü hala dağlar da yaşamaktadır ve dağlarda yaşamayan kesim için de dağları yaşamın bir nevi kaynağı olarak görebiliriz. Dünya nüfusunun %60-80 gibi çok büyük bir oranı temiz içme suyu için dağlara muhtaçtır, bunun yanında yenilenebilir enerji için de dağlar muazzam bir kaynaktır.  Öte yandan doğa ve dağ turizmi şehirlerde betonlaşma arttıkça daha da ilgi görmeye başlamıştır ve bu ilgi her geçen gün daha da artmaktadır. Doğa turizmi, insanların dağ manzaralı otel odalarında içkileri yudumlaması, kaplıca turizmi, kayak, paraşüt, doğa yürüyüşleri veya doğa sporları gibi çok çeşitli alana ayrılabilmektedir. Alpler’de kayak yapmaktan tutun da Kaçkar dağlarında buzul göllerine girmeye, Machu Picchu yolunu yürümekten Himalayar da zorlu tırmanışlar geçekleştirmeye kadar bir çok farklı aktivite ile dağ turizmi oldukça geniş bir yelpaze sunmaktadır.

UIAA(Uluslararası Tırmanış ve Dağcılık Federasyonu) da bu günü 2011 yılından beri kutlamaktadır ve dağların korunması ile ilgili sürekli bir çalışma halindedir. Kendi bünyesinde 5 yıl önce oluşturduğu Dağ Koruma Komitesi bu konuda çok kapsamlı projeler sürdürmekle birlikte 2013’ten beri her yıl Dağ Koruma Ödülü de vermektedir. UIAA Mountain Protection Award 2017 yılında 22 proje arasından Everest Biogas projesine verilmiştir.

Everest
https://en.wikipedia.org/wiki/File:Mount_Everest_as_seen_from_Drukair2_PLW_edit.jpg

Dağların canlıların yaşamında ne kadar büyük bir yere sahip olduğula ilgili ne kadar yazarsak yazalım asla yeterli olmayacaktır. Oluşturduğu engebeli araziler sayesinde canlılara doğal bir savunma oluşturmasından tutun da maden kaynaklarını oluşturmasına kadar bir çok şey sayabiliriz. Ancak ulaşım güçlüğü ve yükselti arttıkça gelen zorlu iklim koşulları göz önüne alındığında, özellikle yüksek irtifada yaşayan insanların yoksullukla ve düşük yaşam standartlarıyla savaştıkları da bir gerçektir.FAO (Dünya Gıda ve Tarım Örgütü) küresel ısınma, buzulların erimesi, iklim değişikli gibi sebeplerden doğan ve kırsal kesimin hayatını zorlaştıran problemlere dikkat çekmek ve diğer tüm canlılar için daha yaşanabilir bir dünya oluşturmak için çalışmalar yapmaktadır.

https://bearsearscoalition.org/

Son günlerde Trump’ın aldığı ulusal koruma altındaki parkları küçültme kararı alarak kullanıma açması tepki çekerken kendi ülkemizdeki benzer kararlar geliyor aklıma. Daha çok betonlaşma, daha çok para ve daha fazla mutsulzluk için dünyayı yerle bir ediyoruz veya edilmesine izin veriyoruz. Geçen ay EOFT Türkiye‘de konuk olan Cengiz Koçak abimizin söylediği “… gençlere doğa sporlarını sevdirdiğinizde, doğayı da sevip korumak isteyeceklerdir” sözü geliyor aklıma. Bizlerden önce gelen nesil modern hayatın ve teknolojinin getirdiği rahatlık ile birlikte kendini doğadan ve kendi özünden uzaklaştırıp, bir kölelik durumuna geldi. Hiç bir şeyin asla yetmediği hep daha fazlasını isteyen ve hep daha çok tüketen toplumun tek çıkış noktasının doğasıyla barışmak olduğunu ve tüketmektense korumak ve üretmenin insanı daha tatminkar yapacağını dünyanın gelecek sahiplerine anlatmaktan başka şansımız yok gibi görünüyor.

Dünya Dağ Günü Kutlu Olsun!

http://ytudak.org/

Tepki ver!

54 puan aldı
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Öğrendiğinizde Ufkunuzu Açacak Harry Potter Gerçekleri!

Estetiğin En Berbat Yüzleri