in , ,

Hipotermi Nedenleri

Senenin sonuna yaklaşırken soğuk havalar da sonunda kendini hızlı bir şekilde gösterdi. Fütursuzca yağan yağmur ve hiç durmayan rüzgar yalnızca burunlarımız akarak yatakta kalmamıza neden olmuyor. Özellikle gün içinde uzun süreler dışarıda kalmak durumundaysanız bilmemiz gereken önemli tehlikelerin başında hipotermi geliyor. Kabaca hipotermi vücut sıcaklığının 35 derecenin altına düşmesi olarak tanımlanabilir.

Hipoterminin ilk belirtileri üşüme ve titreme ile başlar. Vücut sıcaklığı düştükçe kişi elleriyle ve kollarıyla yaptığı hareketlerde zorlanmaya ve yürürken tökezlemeye başlar. Yavaş yavaş mantıklı düşünme becerisini ve hafızasında da azalmalar görülür. Hipoterminin en ağır aşamasında ise kişi baygınlık ve bilinç kaybı düzeyine erişir, kalp ritmi oldukça yavaşlar.

Hipotermiden kaçınmak için öncelikle ona neden olan etkenleri bilmek en iyisi olacaktır.

#1 Soğuk Hava

En temel kuramlardan biridir sıcaklık yüksekten alçağa doğru hareket eder. Vücudumuz da soğuk ortamla karşılaştığında ısı transfer mekanizmaları gereğince sıcaklığını kaybetmeye başlayacaktır.

Isı Transfer Mekanizmaları;

1-Radyasyon

2-Buharlaşma

3-Konveksiyon

4-Kondüksiyon

#2 Yanlış Kıyafet Seçimi

Soğuktan korunmak için anneanne örgüsü kazaklarının içinde iç çamaşırıyla gezenlerden iseniz bunun pek tavsiye edilmediğini bilmek sizi oldukça üzecektir. Ancak giyinme konusunda en iyi yöntem Joey'i örnek alıp katman katman giyinmek olacaktır. Hepimizin çocukken zorla içine girdiği ve nefret ettiği içlikten başlayarak hem de. İç, orta ve dış katman seklinde üçe ayrılan katman sistemi hava şartlarına göre adapte olabilse de temelde her mevsim uygulanabilir bir sitemdir.

Modadan geri kalmayanlar linkte çeşitli videolu örnekler bulabilirler.

#3 Dehidrasyon

Soğuk ortamlarda uzun süre kalınacağı düzenli olarak sıcak bir şeyler içmek vücudumuzu içten ısıtacağı için hipotermi riskini azaltacaktır. İçilen içeceklerin az miktar şeker içermesi de vücudun enerji dengesi için yararlı olabilir. 

Bunun dışında vücudun sıvı alımı terleme ve akciğerde solunum için kullanılan sıvıyı karşılayamayacak düzeyde olursa, azalan kan hacmi neticesinde özellikle kollar ve bacaklar gibi vücudun uzak bölgelerine giden damarlar ısı kaybını azaltmak için daralacaktır. Bu bölgelerde lokal donma riski de artacaktır. 

Dikkat: Burun, eller, ayaklar, ... vs çok soğuğa maruz kalıp morarmaya başladıysa ovmak veya direk ısı kaynağına (ocak, odun ateşi, ısıtıcı...) yaklaştırmak sakıncalıdır! Yavaş yavaş ısıtmak gerekir.

#4 Alkol Kullanımı

Alkol damarların genişlemesine sebebiyet verdiğinden, en başta ısıtıyor gibi hissettirse de uzun vadede ısı kaybını artırır. 

#5 Islanmak

Üzerimizdeki giysilerin ıslak olması kondüksiyonla ısı kaybını hızlı bir şekilde artırır ve kişinin hipotermiye girme ihtimali yükselir. Bu nedenle dağcılık, kayak, trekking, mağaracılık gibi doğa sporlarında çabuk kuruyan kıyafetler tercih edilmesi gerekir. Günlük hayatımızda da ıslanma ihtimalimizi minimize etmek için dış katman giysilerimizin suya dayanımı olmasına özen gösterebiliriz.

Tepki ver!

54 puan aldı
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Yorumlar

Yorumlar

Meslek Yalanları

Komünist Başkan'dan Halay Show