Hayata Bakış Açınızı Değiştirecek 20 Balkan Filmi

Yeraltı | Podzemlje (1995 – Yugoslavya)

Balkanlar.. Acının ve mutluluğun, savaş ile barışın içiçe geçtiği, Doğu Avrupa’nın sıcak insanlarının bulunduğu bir coğrafyadır. Son yıllarda yaşadıkları acılar, etnik ayrışmalar ve ekonomik zorlukları yaptıkları filmlerde de dile getirmişlerdir. Şimdi size hayatınıza anlam katacak, “Bunu nasıl izlemedim?” diyeceğiniz, izledikten sonra da dostlarınıza ısrarla tavsiye edeceğiniz 20 tane Balkan filminden bahsedelim.

20 Jasmina (2010 – Bosna Hersek)

Saraybosna’da savaş devam etmektedir. Astım hastası Safa, torunu Jasmina ile beraber Hırvatistan’a göç etmek zorunda kalır. Oradaki komşuları Stipe, alkol bağımlısıdır. Safa’nın rahatsızlanması üzerine Jasmina’ya Stipe bakmak zorunda kalır ve bundan sonra olaylar Stipe açısından beklenmedik şekilde ilerler.

18-Sınıf Düşmanı | Razredni Sovraznik (2008 – Slovenya)

Yeni atanan disiplinli Almanca öğretmeni Robert ve önceki öğretmenleri ile rahat bir öğretmen-öğrenci ilişkisi olan sınıfın öğrencileri ile arasında oluşan psikolojik savaşa bir de sınıftan intihar eden bir kız öğrenci eklenince işler iyice sarpa sarar.

11-Zorba | Alexis Zorbas (1964 – Yunanistan)

Çağrı filmindeki Hz. Hamza rolü ile tanıdığımız Anthony Quinn’i eğlenceli ama içi kan ağlayan, fakat her duygusunu dans ederek ifade eden Alexis Zorba karakteri ile karşımızda buluyoruz. Ondan farklı bir karakterde olan, mutsuz İngiliz yazar Basil ile yaptığı yolculuk ve başlarından geçenler içinizi ısıtacaktır.

10) Kusursuz Çember | Savrseni Krug (1997 – Bosna Hersek)

Saraybosna Sırp kuşatması altındadır. Alkolik, ve sürekli tuhaf düşler gören şair Hamza eşi ve kızını güvenli olduğu için Hırvatistan’a gönderir. Bombardıman sırasında evine sığınan iki çocuk Hamza’nın hayata bakış açısını değiştirecektir.

19- Tepelerin Ardında | Dupa Dealuri (2012 – Romanya)

Cristian Mungiu bu filminde bize sonradan dine yönelen Voichita ve onun gibi düşünmemesine rağmen yanında, manastırda kalan Alina’nın hikayesini anlatmaktadır. Din ve cinsel yönelimler arasında kalan bu çiftin içsel yolculuğu sizi de sarsacak.

17- Sonsuzluk ve Bir Gün | Mia aioniotita kai mia mera (1998 – Yunanistan)

Kurtuluşu olmayan bir hastalığa yakalanan Alexander’ın her şeyi bırakıp hastaneye yatmadan önceki günkü yeni bir hayata atılması süreci, geçirdiği yolculuklar ve içsel serüvenler sizleri de Alexander’ın yaşadıklarının bir parçası yapacak.

16-Ah Şu Çingeneler | Skupljaci Perija (1969 – Yugoslavya)

Bora, kaz tüyü ticareti ile uğraşan Yugoslav bir çingenedir. Yaşlı bir kadın ile evli olan Bora, en büyük rakibi Mirta’nın evinde yaşayan Tisa’ya aşıktır. Mirta’nın tüm engellemelerine rağmen Bora’nın inatı ve çevresinde gelişen olaylar Bora’yı bir çıkmaza sürükleyecektir. Ah Şu Çingeneler, Cannes Fim Festivalinden ödül alan Yugoslav filmidir.

Wilhelm Reich: Organizmanın Sırları | W.R. Misterije Organisma (1971 – Yugoslavya)

Sosyalist Yugoslavya döneminin sıradışı yönetmeni Dusan Makavejev, yarı belgesel türündeki bu filminde cinselliğin ve bireyciliğin sosyalist toplumlardaki yerinin eleştirisini sert ancak bir o kadar da eğlenceli bir şekilde izleyiciye aktarmaktadır.

14- Güzel Köyler Güzel Yanar | Lepa Sela Lepo Gore (1996 – Sırbistan)

Çocukluktan itibaren samimi arkadaş olan Boşnak Halil ile Sırp Milan’ın Bosna’da savaş başlaması üzerine, birbirlerine karşı savaşmak zorunda kalırlar. Bunun üzerine savaş suçlarını tetikleyen kirli propagandalar ve iftiralar da eklenince, dini farklılıklarına rağmen kültürel olarak çok farklı olmayan bu iki halka mensup iki arkadaşı zor bir süreç bekler. Sırp yönetmen Srdjan Dragojevic’in yönettiği Güzel Köyler Güzel Yanar, Yugoslavya’nın dağılma sürecini tarafsız bir şekilde ele almaktadır.

13- Batıya Hücum | Go West (2005 – Bosna Hersek)

Çellistlik yaparak hayatını kazanan Kenan ile sevgilisi Milan’ın, cinsel yönelimleri yüzünden sessiz bir şekilde yaşadıkları ilişkileri, Bosna’da savaşın başlaması ile daha da zor bir hal almaktadır. Milan, sevgilisi Kenan’ı Sırp askerlerden korumak için kadın kılığına sokar ve köyüne götürür. Ailesine onu Milena olarak tanıtır. Milan’ın ailesine Milena olarak tanıtılan Kenan için sonraki süreç daha karışık bir hal alacaktır.

12- Yemin | Besa ( 2009 – Sırbistan)

Filip, Arnavutların yaşadıkları bir köye atanan Sırp bir öğretmendir. O sırada 1.Dünya savaşı çıkmış ve savaşa katılmaya karar verir. Eşi Lea’yı, okulun Arnavut hademesi Azem’e emanet edecektir. Arnavutların Besa adını verdikleri yemin geleneğine Azem, emanete ölesiye sahip çıkar. Bu durum zaman zaman Lea’yı sıkacaktır.

9-Tarafsız Bölge | Nicija Zemlja ( 2001 – Bosna Hersek)

Boşnak yönetmen Danis Tanoviç’in Oscar ödüllü filmi Tarafsız Bölge, savaş psikolojisini ve çaresizliği en iyi yansıtan filmlerden biri. Boşnak asker Çiki, Boşnak barikatındaki Sırp asker Nino ve yerde mayının üzerine yatırılmış başka bir Boşnak asker olan Cera ve bir tarafta “barış”ı sağlamakla görevli Birleşmiş Milletler askerleri..”Savaşı Kim Başlattı?” diye başlayan diyalog ile hafızalara kazınan Tarafsız Bölge, savaşlardaki “tarafsız” olduğunu söyleyen örgütleri sağlam bir şekilde eleştiren bir yapıt.

8-Yolda | Na Putu (2010 – Bosna Hersek)

Hava yollarında çalışan laik bir Boşnak çift olan Amar ve Luna’nın yolları bir gün Amar’ın savaş sonrası dine yönelmiş bir arkadaşı ve onun eşi ile kesişir. O günden sonra Amar eskisi gibi olmaz. Luna ilişkisini kurtarmak için çok direnecektir. Altın ayı ödüllü Boşnak yönetmen Jasmila Zbanic’in bu feminen filmi aynı zamanda savaş sonrası Bosna’daki İslamiyet kültürü anlayışında radikalleşme tehlikesine de ayna tutuyor.

7-Kim Orada Şarkı Söylüyor? | Ko To Tamo Peva (1980 – Yugoslavya)

Yugoslav sinemasında kara mizahın ustalarından Slobodan Sijan’ın bu güzel filminde bir otobüsün içinde farklı kimliklere sahip insanların Belgrad’a yolculuğu sırasında yaşadıkları sıradışı olaylar devlet-birey çatışması ele alınarak izleyiciye sunuluyor. Ko To Tamo Peva eski Yugoslavya sinemasının en kült sinema filmlerindendir.

6-Ağlayan Çayır | To Livadi Pou Dakryzei (2004 – Yunanistan)

Theo Angelopoulos’un Modern Yunanistan Üçlemesinin ikinci filmi. Yunan halkının 20. Yüzyılın başlarında yaşadığı acılara yer verilen bu filmde barışa duyulan özlem, savaşın kötülüğü, aile bağları ve Yunan kültürü işlenmiştir. Eleni Karaindrou’nun müzikleri ile beraber sizi içsel bir yolculuğa götürecek ve derinden sarsacak ender filmlerdendir.

5-Ulis’in Bakışı | To Vlemma tou Odyssea (1995 – Yunanistan)

Balkan coğrafyasındaki 20.yüzyıl sonlarında yaşanan acıları, Manakis kardeşlerin çektiği filmin bobinlerini arayan kahramanımızın yolculuğu eşliğinde anlatan bir başyapıttır. 1995 yılında Cannes Film Festivali’nde Büyük Ödül kazanmıştır. Ulis’in Bakışı filmini izlemek için biraz Yunan mitololisi hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir.

4-Barut Fıçısı | Bure Baruta (1998 – Sırbistan)

Balkanlar.. Adeta bir barut fıçısı gibi. Patlamaya hazır bölge. Aynı zamanda barut fıçısı eski Yugoslav ülkelerinde bir tiyatro oyunu türü. Birbirinden bağımsız kişiler ve olaylar sonunda bir yere bağlanıyor. Bu filmde de Yugoslavya’nın dağılmasından sonra Sırp toplumunun savaş psikolojisinden olumsuz etkilenip toplumsal huzurun nasıl zarar gördüğünü, insanların en ufak şeyler karşısında birbirine karşı tahammül gösterememesini konu alan bir toplumsal psikoloji filmi. İzlemeye değer.

3-Yürüyüş | Parada (2011 – Sırbistan)

Yine bir toplumsal psikoloji filmi. Toplumun tüm etnik azınlıklarının, cinsel azınlıklara karşı gösterdiği tahammülsüzlüğü ve ayrımcılığı konu alıyor Parada. Sırp yönetmen Srdjan Dragojevic bu filminde Sırp, Hırvat, Boşnak ve Arnavut milliyetçisi dört eski savaş suçlusunu Belgrad’da bir LGBT yürüyüşünde bizlerle buluşturuyor. Tabularını yıkmak isteyenler için eğlenceli ve öğretici bir film Parada.

2- Yeraltı | Podzemlje (1995 – Yugoslavya)

İngilizce adı ile Underground, Bosnalı yönetmen Emir Kusturica’ya ikinci kez Altın Palmiye kazandıran eşsiz bir başyapıt. İkinci dünya savaşındaki iki eğlence düşkünü kafadar Marko ve Petar’ın Komünist Partiye kaydolması ile başlayan serüven, Yugoslavya’nın dağılış sürecine kadar ilerliyor. Bu süreçte Marko, ikinci dünya savaşı gerekçesi ile halkın bir kısmını mahzende saklar. Ancak savaş bitince halkın mahzenden çıkmamasını isteyecektir.
Kusturica’nın en iyi filmlerinden olan Yeraltı, iyi bir kara mizah örneğidir Balkan sinemasında. İzlerken siz de “Bila jednom jedna zemlja.” (Bir zamanlar bir ülke vardı.) diyeceksiniz.

1- Çingeneler Zamanı | Dom Za Vesanje (1988 – Yugoslavya)

İşte geldik bir numaraya! Perhan’ın karmaşık hayatında bir yolculuk yapmaya var mıyız? Çingeneler Zamanı, hüznün ve mutluluğun filmi. Balkan kelimesinin belki de tam karşılığını yansıtan bu filmde kah ağlayacaksınız, kah güleceksiniz.
Perhan, ninesi, dayısı ve kardeşi ile birlikte yaşayan Yugoslav bir çingenedir. Azra’ya aşıktır. Onu çok sever. Bunun yanı sıra anneannesi ve hasta kız kardeşine de çok bağlıdır. Kız kardeşini ameliyat ettirmek için memleketinden uzaklara gitmesi gerekir. Bundan sonra ise hayatı hiç tahmin etmediği şekilde ilerler.
Goran Bregoviç’in efsane Ederlezi şarkısını barındıran bu Emir Kusturica filmi sinema kültürünüzü ve hayata bakış açınızı değiştirecek eşsiz, güzel filmlerdendir.

Report

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tepki ver!

2 points
Upvote Downvote

Herkesin İzlemiş Olması Gereken Bollywood Filmleri

Hasan Ali Toptaş’ı Ne Kadar Tanıyorsun?