Antik Çağda Ortaya Çıkan Moda İkonları

İnsanlar varoluştan bu yana gerek toplumsal gerekse bireysel bir takım güzellik anlayışlarını benimseyip bu doğrultuda dış görünüşlerini tasarlamışlardır. Bu tasarımları planlarken toplumu etkileyen daima göz önünde olan ve beğenilen ikonlar bu dış görünüşlerin mimarları olmuştur. İnsanların nasıl görüneceklerinin belirlendiği güzellik çerçeveleri moda adı altında toplanabilir. Modayı belirleyen bir ikon hem toplumu temsil edecek hem de toplumda alışılmışın dışına çıkarak, yine toplum tarafından benimsenecek bir görüntü sunmalıdır. Antik dönemde modayı şekillendiren coğrafya ve iklim şartları dışında göz önünde olan ve modayı bir fenomen haline getiren ikonlar Yunan ve mısır medeniyetlerinde refah seviyesiyle doğru orantılı bir biçimde ortaya çıkmıştır.

#1 Antik Yunan Modası

Yunan medeniyetleri antik dönemde gelişmişlikleri ile bilinirdi. Sanat, spor, edebiyat ve felsefedeki gelişimleri de illa ki Yunanların Moda Olgusunu geliştirmişti. Moda olgusunu benimsemesi için öncelikle temel ihtiyaçlarının karşılanmış olması gerekmekteydi ve Yunan toplumları antik dönemde gelişmişliğin sembolüydü. Antik Yunan modasının çizgileri genellikle Akdeniz ikliminin sağladığı ılıman koşullarla birlikte ince ketenler ve askısız elbiselerle tanımlanabilir.

#2 Cleopatra Dönemi

Aslen Yunan asıllı olan Cleopatra dönemin modasına yön vermiş farklı saç kesimi ve takılarıyla yaşadığı İskenderiye' de Mısırlı kadınlarında ikonu haline gelmiştir. Bir nevi günümüz modasına yön veren Lady Gaga yada moda defilelerinin yerini tutmuştur. Tabi ki ikon olmasını kolaylaştıran en önemli etken güzelliği ve varlıklı olmasıdır.

#3 Antik Mısır Modası

Mısır iklim koşullarının sert hissedildiği kavurucu sıcakların yaşandığı bir bölgedir. Bu durumda giyilen kıyafetlerin daha ince ipeklerden ve ince ketenlerden oluşması gerekmektedir. Dönemin hükümdarlarının eşleri kadın modasının öncüleri olmuştur. İmparatorluklar daima gösterişin ve zenginliğin nişanesi olan altınla sembolize edilmişlerdir. Antik Mısırda renkli değerli taşlar, altın ve ihtişamlı taçlar sıklıkla kullanılmıştır. Halktan farklılaşma yolunda zenginliğin ve paranın satın alabileceği en değerli maden olan altından yapılma taçlar kolyeler ve takılar firavunların günümüze ulaşmış en önemli moda göstergeleridir.

#4 Amonhatep

Antik çağ yazılı kaynakların yetersizliği sebebiyle döneme damgasını vuran insanların çok bilinmemesine yol açmaktadır. Bu olumsuzluğa rağmen Mısır'ın en güçlü kraliçesi Nefertiti konu ile ilgisi olamayan kimselerin dahi bildiği bir ikondur. Nefertiti, dönemin firavunu ve aynı zamanda Tutankhamon'un babası olan Amonhatep ile eş tutulmaktadır. Eşşiz takıları ve taçları ile günümüze kadar gelen Nefertiti'nin stili güzelliğiyle birleşince moda kavramının ortaya çıkmasına olanak sunmuştur.

Tepki ver!

Kadınlarda Feminist İdeolojilerin Zararları

Hangi Umut Sarıkaya Karakterisin