Bebekler en kıymetli ve özel hassasiyet gerektiren varlıklarımız. Gerek devlet politikaları gerekse doktorların da sürekli dillendirdiği bir durum, anne sütünün bebeğin gelişimindeki hayati durumudur. Bunun sebebi ise anne sütünün dönemlere göre oranlandığın da, anlayacağınız üzere bebeğin en sağlıklı gelişimi için hayati önem taşıyor olmasıdır. Bu ise;

  • İlk 6 ayda bebek gelişim ve yaşam enerjisinin tamamını
  • 6 ve 8 aylar arasındaki dönemde %70 enerjisini
  • 9- 12 aylar arasında %50
  • 12-24 aylar arasında da %40 enerjiyi bebek anne sütünden elde etmektedir.
Katı Gıda

Sütü olmayan anneler istisnalar olup anne sütünün ilgili aylardaki önemini annelerin özenle hayata geçirmeleri, ileri dönemlerde sağlıklı bireyler için oldukça önem arz etmektedir.

Bebek Beslenmesinde Bilinmesi Önem Arz Eden Durumlar

Bebekler daha anne karnındayken anne ve onlarla iletişime geçen kişilerle anlaşır haldedirler. Ama bebekler 3. aylarına kadar uzağı görme yetileri gelişmediği için yakınlarında olmanız sizinle iletişime geçip, bağırmasına ve hıçkırık krizlerine girmeden size acıktığını ifade etmesinde önemli bir faktör. Bebeğin iyiliği için ağlaması ve emzirme ihtiyacı belirtmesinde de dikkatli olunmalıdır. Aksi halde obezite belirtileri ortaya çıkabilir. Bu iki konuda dikkat etmek, bebeğin ileri dönemlerindeki yetişkin beslenme alışkanlığını ve dolayısıyla hayat kalitesini etkileyecektir.

İlk 6 Ay Bebek Beslenmesi

Sağlıklı bir birey olarak hayatına devam etmesi her ailenin çocuğu için isteyeceği bir durumdur. Dikkatli olmak ve çocuğa anne sütünü yeteri ve dengeli miktarda vermek gerekir.

Ek Gıdaya Geçiş Süreci Önemlidir

Ek gıdaya geçiş, doktorunuzla koordineli gerçekleştirilmeli. Ek gıda geçiş süreci, bebeğin damak tadının tespiti ve alerjik reaksiyonları için de bir belirleyici süreçtir. Unutmayın ki bebekler ile ilgili yapılan bulgular yeni bir tada 8-12 denemelik süreçlerle oluşabilmektedir.

Anne Sütü ile Beslenen Bebekler

Yavaş yavaş ve gittikçe arttırılan porsiyonlar şeklinde bir geçiş olması da tavsiye edilendir. Zira bebeğinizin her şeyi gibi midesi de zamanla daha gelişecek ve yeni gıdalara uyum sağlayacaktır. Bu durum yemek alışkanlığı kazanması ve çocukluk döneminde doğru gıdalar ile beslenmesini sağlayacaktır. Ağaç yaşken eğilir sözü dikkatli şekilde uygulanmalıdır. Buna göre dengeli beslenme alışkanlığı, bebeklik döneminde kişiye kazandırılmalıdır.


Arkadaşınla paylaş

96

Yazıya duygu kat!

Eğlenceli Eğlenceli
37
Eğlenceli
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
32
Şaşırtıcı
Komik Komik
21
Komik
Sevdim Sevdim
17
Sevdim
Defne Çolpan
Merhaba ben Defne. Edebiyat 4. sınıf öğrencisiyim. Sıkıcı okul işlerinden arta kalan zamanlarımı okumaya, yazmaya ayırıyorum. Ayrıca AylakPanda için içerik üretmek hoşuma gidiyor. Yazılarımı umarım sıkılmadan okuyorsunuzdur. Sevgiler.!!!

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Countdown
The Classic Internet Countdowns
List
The Classic Internet Listicles
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals