Bebekler geleceğin yetişkinleri olarak her ülkenin ayrı kıymet verdiği, politikaların da haklı muhataplarıdır. Her yaş aralığında olduğu gibi onların da kritik ve zorlu geçirdiği pek çok dönemleri söz konusudur. Bunlardan da en bilineni diş çıkarma dönemleridir.

Bu dönemle eğer anneniz veya sizin bakımınızla ilgili olan kişi hayatta ise, bizzat kendisinden diş çıkarma dönemi hakkında bilgi alarak da, kendi bebeğinizdeki gidişatta kontrol verici olabilirsiniz. Bunun en büyük nedeni ise bilimsel araştırmalar bebeklerin diş çıkarma eğilimini, ebeveyni ile benzerlikler olduğunu ortaya koymuş durumdadırlar.

Bebeklerin diş çıkarma eğilimini, ebeveyni ile benzerlikler olduğunu ortaya koymuş durumdadırlar.

Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi

Kendini ifade etmede yetersiz, bilinç düzeyi düşük olan bebek aslında diş çıkarmadan 2-3 ay önce kendini belli etmektedir. Bu durum nadir de olsa 12 ay ve sonrasında ilk diş çıkarma durumu da ortaya koyabilse de, 3 yaşında ilgili tüm dişlerin çenede bulunması gerekir. Çocukların genlerini anne ve babadan alması, birçok benzerlik gibi diş sürme de aynı koşulları oluşturur. Özellikle dişlerin hangi ayda çıkacağı ve çıkarken oluşacak sorunlar büyükleri ile aynı olabilir.

Bu konuda birçok uzman tarafından belirtilen görüş aynı yöndedir. Yapılan araştırmalar ve anketler doğrultusunda anne ya da baba diş çıkarma döneminde hangi sıkıntıları geçirmişse çocukta o sorunlarla yüzleşiyor.

Bebeklerin Diş Çıkarma Yaşı

Aynı zamanda hangi ayda diş çıkarmışlarsa bebekte aynı dönemde diş çıkarıyor. Birçok pedagog ve pedodonti uzmanları tarafından ortaya çıkan görüş bu yönde. Yüz yapısının aileye benzemesi sebebiyle, çene üzerinde bulunan dişlerinde aileyle aynı düzende olması bunların en büyük sebebi.

Bebeklerde Diş Çıkarma Sinyalleri

  • Aşırı huzursuz durumlar
  • Uzun süreli ağlamaklı durum ve uykusuzluk
  • İshal
  • Salya akıtmak ki bu bebeklerde 3. aydan sonra gerçekleşir
  • Ateş
  • Kulak ve yanak çekiştirip kaşıma
  • Diş etlerinde morarma
Bebeklerin Diş Çıkarması

Doktorların özellikle ebeveynlerin sıcak iletişimin bebekçe bu dönemde algılandığı ve acılı sürecinin geçmesinde oldukça etkili olduğu tespitleri söz konusudur. Yine eğer bebeğiniz burnundan değil sürekli ağızından nefes alıyorsa da bu durumun çene gelişimine önemli bir engel teşkil edeceğinden, zaman geçirmeden uzmana başvurulması da önemle altı çizilen detaylardandır.


Arkadaşınla paylaş

111

Yazıya duygu kat!

Eğlenceli Eğlenceli
16
Eğlenceli
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
13
Şaşırtıcı
Komik Komik
54
Komik
Sevdim Sevdim
48
Sevdim
Defne Çolpan
Merhaba ben Defne. Edebiyat 4. sınıf öğrencisiyim. Sıkıcı okul işlerinden arta kalan zamanlarımı okumaya, yazmaya ayırıyorum. Ayrıca AylakPanda için içerik üretmek hoşuma gidiyor. Yazılarımı umarım sıkılmadan okuyorsunuzdur. Sevgiler.!!!

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Countdown
The Classic Internet Countdowns
List
The Classic Internet Listicles
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals