Tarihte yüzlerce trajediye tanık olmuş Berlin, kasvetli ancak bir o kadar da muazzam yapısı ile ziyaretçilerini her geçen gün büyülemeye devam ediyor. Almanya’nın turizm başkenti olan Berlin’de görülmeye değer yapıtlar, eşsiz mimariye sahip kiliseler, savaş yıllarından kalma sarayların yanında Türk mimarisi ile donatılmış sokaklara ve dönercilere de sıklıkla rastlayabilirsiniz. Türk halkının da yoğunlukta yaşadığı Berlin seyahatinizde çok fazla zorlanmadan gezebilecek, şehrin kasvetli yapısına tanık olacak, kim bilir belki de savaşlardan kalma izlere rastlayabileceksiniz. 

Yılın 12 ayı soğuk geçen Berlin’e yola çıkmadan önce valizinize mutlaka kalın kazaklar, montlar hatta yağmurluklar koymalısınız. Sokakların büyüsüne kapılmış bir şekilde dolaşırken birden yağmur yağabilir, mükemmel geçmesini planladığınız tatilinizde bazı şeylerin olumsuza dönmesine neden olabilir. Size mini bir tavsiye vermek gerekirse tatile çıkmadan önce şehrin uzun dönemli hava durumuna göz atabilirsiniz. Şimdi hep birlikte Berlin’de gezilebilecek mekanlara göz atalım.


 1. Defne Çolpan
  2

  Berlin’in en çok ziyaretçi alan alanlarından biri olan Branderburger Tor, sadece şehrin değil Almanya’nın da en çok turist akınına uğrayan mekanlardan biridir. İki bölgeyi birbirine bağlayan bir kapı olan Branderburger Tor’un bir ucu Berlin’in en işlek caddesi olan Unter den Linden’e, diğer bir ucu ise yine gezmenizi ve görmenizi istediğimiz Tiergarten parkına çıkmaktadır. Bu iki işlek mekan arasında geçiş noktası olan Branderburger Tor, yaz kış demeden her gün yüzbinlerce insanın uğrak noktası haline gelmiş. Ancak bu kadar kalabalık bir mekanda kapkaç ve hırsızlık olayları da tahmin edilebileceği üzere baş göstermektedir. Tatiliniz özel bir güne denk gelmişse Branderburger Tor’da güzel gösterilere ve müzik şölenlerine rastlayabilirsiniz.

 2. 2 Mitte


  Defne Çolpan
  1

  Mitte, Berlin’in merkezi olarak kabul edilen ve günlük ziyaretçi sayısı çok fazla olan bir mekandır. Bölgede eğlence mekanları, gezi alanları, parklar ve birçok ünlü markaya ait alışveriş mağazaları bulunmasından dolayı tatilcilerin en uğrak duraklarından biridir. Bir şehir merkezinde ne bulunması gerekiyorsa, aklınıza gelebilecek tüm yapıtları ve yerleri Mitte’de bulabilirsiniz. Bunlar sayesinde Mitte’de Berlin’de gezilebilecek 5 mekan konumuzda yerini almaktadır.


 3. Defne Çolpan
  1

  Neukölln, özellikle gece hayatı seven ziyaretçilerin uğrak noktası haline gelen ve oldukça kasvetli bir mekandır. İçerisinde onlarca bar, gece kulübü ve eğlenme mekanı bulunan Neukölln, turistlerin günün yorucu stresini atmak ve eğlenmek için geldiği uğrak noktalardan biridir. Ayrıca bu bölgede de tıpkı Kreuzberg gibi çok fazla Türk vatandaşına rastlamak mümkündür.


 4. Defne Çolpan
  1

  Sokakta yürürken bir vatandaşa buraya tatile geldim nereyi görmem gerekir deseniz size sayacağı listede kesinlikle Postdamer Platz’da olacaktır. Postdamer Platz, oldukça geniş, büyük ve dekoru ile mükemmel bir görünüme sahip mekandır. Postdamer Platz’da film sektörünün en köklü şirketlerinden Sonny’nin müzesi bulunmaktadır. Postdamer Platz’ın uğrak duraklardan biri olmasının sebebi de ziyaretçilerin bu müzeyi gezmek için bölgeye adeta akın etmesidir. Siz de Berlin gezinizde muhakkak bu müzeye uğramalı ve müze etrafındaki sokak sanatçılarını görmelisiniz.


 5. Defne Çolpan
  0

  Konuşmaya başlarken Kreuzberg’den bahsetmiştik. Kreuzberg, adeta Berlin’in Türkiye’sidir. Burada soslu Hatay dönercilerinden tutun, Türkçe yazılmış sokak tabelalarına, nargile kafelerine ve Türk marketlerine sıklıkla rastlayabilirsiniz. Almanya’daki Türk halkının sıklıkla yaşadığı bir yer olan Kreuzberg’in sınırları Berlin Duvarı’na kadar dayanmaktadır. Ancak bu bölge hakkında şunu belirtmeliyiz ki bölgede oldukça fazla yeraltı mafyası ve sokak çeteleri bulunmaktadır. Ancak tüm bunlara rağmen yine de çok güvenli bir mekan olan Kreuzberg’de listede yerini almaktadır.

Add Your Content
Or
Paste a YouTube, Instagram or SoundCloud link or embed code.

Arkadaşınla paylaş

70

Yazıya duygu kat!

Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
53
Şaşırtıcı
Komik Komik
42
Komik
Sevdim Sevdim
37
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Countdown
The Classic Internet Countdowns
List
The Classic Internet Listicles
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals