Çocuklarda zeka gelişiminin belirli aşamaları mevcuttur. Bu aşamalar duyu hareket zekası, somut işlemler, denge dönemi ve soyut işlemler şeklinde sıralanmıştır. Bu aşamaların kendi alt bölümleri mevcuttur. 0 ile 15 yaş aralığını kapsayan dönemdir. 

Şimdi çocuklar için 0-15 yaş aralığı zeka testlerini inceleyelim.

WİSC-R Zeka Testi (6-16 Yaş Aralığı)

WİSC-R Zeka Testi

WİSC-R zeka testi 6 ile 16 yaş aralığında çocuklara uygulanmaktadır. Test genel davranış, genel bilgi, benzerlikler, kelime bilgisi, aritmetik, resim tamamlama ve düzenlemesi, küp yerleştirme, parçaları yerine konulması gibi basamaklardan oluşmaktadır. WİSC-R zeka testinden aldığı puanlara göre seviye sıralaması şu şekildedir.

  • 130            ÇOK ÜSTÜN
  • 120 -129  ÜSTÜN
  • 110-119   PARLAK
  • 90–109    ORTA
  • 80– 89     NORMAL
  • 70 – 79    SINIR HALİ
  • 0 – 69      GERİ

Stanford-Binet Zeka Testi (+2 Yaş)

Stanford-Binet Zeka Testi

Stanford-Binet zeka testi 2 yaşından itibaren uygulanan zeka testidir. Bu test karşımıza ilk zeka testi olarak çıkıyor. Fransa’da okul sistemleri için geliştirilen psikoloji laboratuvarı yöneticisi olan Alfred Binet ve mesai arkadaşı Theodore Simon tarafından geliştirilmiştir. Bu teste çocuğun ince motor gelişimini, görsel hafızası, işitsel hafızası, el-göz koordinasyonu hakkında bilgi vererek sonuçları akranlarıyla kıyaslanır.

Koppitz İnsan Çizim Testi (4-9 Yaş Aralığı)

Koppitz İnsan Çizim Testi

Koppitz insan çizim testi 4 ile 9 yaş aralığında çocuklara uygulanmaktadır. Test çocukların  duygusal uygunluk seviyesi ve duygusal gelişiminde yaşanan olası sorunları ile ilgili bilgi veren testtir. Duygusal olgunluk yaşının gelişimsel / kronolojik yaşıyla aynı düzeyde olup olmadığı gözlemlenir.

Gesell Gelişim Testi (3-7 Yaş Aralığı)

Gesell Gelişim Testi

Gesell gelişim testi 3 ile 7 yaş aralığındaki çocuklara uygulanmaktadır. İlkokul öncesinde uygulanan bu gelişim testi çocuklarda motor beceri, görsel hafıza ve algı, küçük kas becerilerini ölçmektedir. Performans testidir. Uygulama süresinde zaman sınırlaması yoktur. 9 adet geometrik şekilde oluşur.

BENDER – GESTALT Görsel Motor Algılama Testi (5-11 Yaş Aralığı

BENDER – GESTALT Görsel Motor Algılama Testi

Bender ve Gestalt görsel motor algılama testi 5 ile 11 yaş aralığındaki çocuklara uygulanmaktadır. Çocuklarda görsel motor işlevini görmek için gelişimsel bir test olarak kullanılmaktadır. Kişilik sapmalarını bulmaya yardımcı olmaktadır. Performans testidir. Bu testi uygulamak için 9 kart, 2 adet boş kağıt, kurşun kalem ve silgi gereklidir.

Bu yazımızda sizlere çocuklar için uygun olan zeka testlerini sıraladık. Her yaş kategorisine göre bu zeka testlerini uygulayabilirsiniz. Çocuklarınızda hangi becerilere sahip olduğunu hangi becerilerinin eksik olduğunu gözlemleyebilirsiniz.


Arkadaşınla paylaş

81

Yazıya duygu kat!

Eğlenceli Eğlenceli
21
Eğlenceli
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
16
Şaşırtıcı
Komik Komik
6
Komik
Sevdim Sevdim
53
Sevdim
Defne Çolpan
Merhaba ben Defne. Edebiyat 4. sınıf öğrencisiyim. Sıkıcı okul işlerinden arta kalan zamanlarımı okumaya, yazmaya ayırıyorum. Ayrıca AylakPanda için içerik üretmek hoşuma gidiyor. Yazılarımı umarım sıkılmadan okuyorsunuzdur. Sevgiler.!!!

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Countdown
The Classic Internet Countdowns
List
The Classic Internet Listicles
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals