Kadınları en çok cezbeden, almak için can attığı kıyafet ve aksesuar çeşidi kuşkusuz ki ayakkabılardır. Ayakkabılar, bir kıyafeti kombinleyen en önemli aksesuardır. Bir kadının ayakkabı seçimleri, bazen karakterini dahi yansıtabilecek kadar özel ve özgündür. Modayı seven, giyimine kuşamına özen gösteren, kombinlerine dikkat ederek zevkini ve beğenisini ortaya koymak isteyen kadınların giyim kuşam ve moda tercihlerinde, ayakkabılar vazgeçilmezler listesinin üst sıralarında yer almaktadır.

Ayakkabı denildiğinde, hem gece hem gündüz kullanımda kombinlenecek ve son derece zarif bir ayakkabı çeşidi olan stilettolar öne çıkar. Dikkatleri üzerine çeken bu ayakkabılar, kadınları daha zarif göstermekle kalmayıp, aynı zamanda bacak boyu algısını etkileyerek kadınları çok daha çekici hale getirmektedir. Pek çok farklı tarz ve modeldeki kıyafetleri tamamlama hususunda çok başarılı olan stilettolar, hemen her kadının en azından bir adet dahi olsa gardırobunda bulunmasını istediği ayakkabı modelleridir. 

Stiletto Nedir?

Stiletto denildiğinde akla ilk gelen belirli tarzda ayakkabılar olsa da, aslında stiletto yüksek topuklu ayakkabılara verilen genel bir addır. Stilettoların babası olarak nitelendirilecek kişi ise, Fransız tasarımcı ve Roger Vivier’in yöneticisi Bruno Frisonidir. Kendisine göre, bu tarz yüksek ve ince topuklu ayakkabılar kullanmak son derece yorucu ve zor olsa da, yine de kadınlar tarafından bu kadar ilgi görmesinin sebebi, zayıf fiziğe sahip olma düşüncesinden kaynaklanmaktadır. Bu düşünce genel olarak çevrelerde kabul görmekle birlikte, yüksek topuklu ayakkabıların kadınları daha seksi gösterdiği kanaati de oluşmuştur. 

Stilettoların Türleri Nelerdir?

Kadınların tabir-i caize göz bebeği olan stilettolar, farklı topuk yükseklikleri ile üretilmektedir. Günümüzde 8 cm, 10 cm, 12 cm olmak üzere üç farklı yüksekliğe sahip olacak şekilde üretilen stilettolar, kişisel zevk ve beğenilere göre tercih edilmektedir. Daha rahat ama aynı zamanda zarif bir görünüm elde etmek isteyen kadınların daha çok tercih ettiği topuk türü ise, 10 cm olarak gözlenmiştir. Yüksek topuklu ayakkabılarla yürürken zarafetini kaybetmeyen, yürüyüşüne güvenenler ise 12 cm gibi oldukça yüksek olan bu topuklu ayakkabılardan vazgeçememektedir. Ancak unutulmamalıdır ki, topuklu ayakkabılarda yükseklik arttıkça ayağın alt tabanına uygulanan basınç daha çok artmaktadır. Akabinde de yorgunluk daha çok hissedilir. Muhtemelen babet ayakkabılar da bu nedenle ortaya çıkmış olabilir. Yüksek ayakkabıların yanı sıra, rahat ve düz ama aynı zamanda da şık ayakkabı tercih edenler daha çok babet ayakkabılara yönelirken, yüksek topuklu ayakkabı giymeyi tercih edenlerin yanında babet ayakkabı taşımasına şaşırmamak gerekir.

Stilettolar Neden Çok Tercih Edilmektedir?

Yüksek topuklu ayakkabılar kadınların vazgeçemediği giyim aksesuarlarıdır. Halbuki yüksek topuklu ayakkabılarla yürümek oldukça zordur. Ancak yine de kadınlar kendilerini daha çekici ve zarif göstermesi nedeniyle stilettolardan vazgeçememektedir. 

Kadınların yüksek topuklu ayakkabılara yönelmesinin büyük sebeplerinden birisi de, kuşkusuz ki medya organlarının ünlülerin giyim tarzlarını sürekli olarak gözler önüne sermesinden kaynaklanır. Ünlülerin çoğu pek çok ortamda stilettoyu kullanıyor olduklarından, kadınlar günlük kıyafetlerinde de stiletto ile kombinler yapmaya başlamıştır.

Hatta Jean altında bile göz kamaştırıcı bir tarz oluşturan stilettolar sayesinde göz alıcı görünmek işten bile değildir. 

Yine de stiletto alırken, daha sonrasında ayak rahatsızlıkları ile karşılaşmamak adına, stiletto seçiminde ayak biçimine, yüksekliğine dikkat etmeyi göz ardı etmemek gerekir. Stiletto kullanmaya karar verildiyse, ayağın daha kolay hareket kabiliyeti alabilmesi ve daha az yorgunluk hissi oluşturması açısından ayağın iç tarafına bakan kısmı açık bir model tercih edebilirsiniz. 


Arkadaşınla paylaş

108

Yazıya duygu kat!

Eğlenceli Eğlenceli
32
Eğlenceli
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
27
Şaşırtıcı
Komik Komik
20
Komik
Sevdim Sevdim
11
Sevdim
Defne Çolpan
Merhaba ben Defne. Edebiyat 4. sınıf öğrencisiyim. Sıkıcı okul işlerinden arta kalan zamanlarımı okumaya, yazmaya ayırıyorum. Ayrıca AylakPanda için içerik üretmek hoşuma gidiyor. Yazılarımı umarım sıkılmadan okuyorsunuzdur. Sevgiler.!!!

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Countdown
The Classic Internet Countdowns
List
The Classic Internet Listicles
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals