İnsanlar ortaya çıktıkları dönemlerden bu yana farklı sanat dallarında her zaman kendilerini ifade etmişlerdir. Mağara resimlerinden günümüze değin birçok resim, dönemlerinin sembollerini kullanarak birçok şeyi bir arada detaylarıyla yansıtmaktadır. Resim de bunu ifade etmenin en önemli yöntemlerinden biri olarak özellikle de Rönesans dönemi tablolarında ilginç detaylarıyla etkisini günümüzde de koruyan eserlere imza atılmıştır. Günümüzde hala sırları çözülememiş ve analizi yapılan birçok ünlü ressamın elinden çıkmış resimler bulunmaktadır. Bunu yansıtan ilginç Rönesans dönemi tabloları sizin için derlenmiştir.


 1. Defne Çolpan
  3

  İlginç Rönesans dönemi tabloları arasında yer alan ve en meşhur resmi olan Mona Lisa, Leonardo da Vinci tarafından resmedilmiştir. Mona Lisa, gizemli gülümsemesi nedeniyle sanat tarihçilerinin ilgisini çeken bir resimdir. Günümüzde de hala sırrı çözülemeyen Mona Lisa’nın kimliğine yönelik tek doğru bilgi ise ipek tüccarı olan Francesco del Giocondo’nun eşi olmasıdır.


 2. Defne Çolpan
  2

  Rönesans döneminin aktörlerinden biri olan Michelangelo, çok kısa sürede yeteneği ile öne çıkmıştır. Bu resimde yaratılış efsanesinde olan büyük ayrılma tasvir edilirken aynı zamanda da birbirine hem parmak ucu kadar yakın hem de bir o kadar da ayrı olan Tanrı ile Adem’i konu alarak resmetmektedir. Sahne Hristiyanlık açısından Tanrı’nın Adem’e hayatı üflemesini tasvir etmektedir. Tanrı’nın Adem’i kendi suretinden yarattığına gönderme yapan bu eser de ilginç Rönesans dönemi tabloları arasındadır. 


 3. Defne Çolpan
  1

  Bu eser, İskandinavyalı olan Hineronymus Bosch tarafından resmedilmiştir. Resim, 3 panelden oluşmaktadır. İlk panelde İncil’deki dünyanın yaratılışı, orta panelde cennet ve son panelde de cehennemi sunmaktadır. Resmi çözümlemeye yönelik birçok teoriler olsa da sanat tarihçileri tarafından net bir şey söylenememektedirler. Bu nedenle ilginç Rönesans dönemi tabloları arasında yer almaktadır. 


 4. Defne Çolpan
  1

  Las Meninas, İspanyol altın çağının önemli sanatçılarından biri olan Diego Velazquez tarafından 1600’lü yıllarda resmedilmiştir. Madrid’de bulunan bir kraliyet ailesinin yer aldığı bir odayı betimleyen eden resmin sol tarafında Diego Velazquez kendisini de resmetmiştir. Sanat tarihçilerinin ciddi bir şekilde değerlendirmelerine aldığı bu resim, gerçek ve gerçek olmayana dair birçok soru işaretini de meydana getirmiştir. 17. yüzyılda İspanya’da sanatçılar iyi ve yüksek bir  statüye sahip değildi, fakat Velazquez saray nazırı olmuş ve yüksek bir mevki elde edebilmişti. Bu resim de ilginç Rönesans dönemi tabloları arasında yer almaktadır.


 5. Defne Çolpan
  0

  Tiziano, en ünlü tablolarından biri olan Venüs ve Adonis’i resmetmiştir. Adonis’in Venüs’ü terk edişini anlatmaktadır. Adonis köpekleriyle birlikte gitmeye çalışır ve Venüs de onu engellemeye çalışmaktadır. Tabloda Venüs’ün çıplak olması ve sadakati simgeleyen köpek figürü ile ağacın altında uyuyan ve bu ayrılıştan haberi olmayan bir meleğe dikkat çekmektedir. İlginç detaylarıyla Rönesans dönemi tabloları arasında yer almaktadır.


 6. Defne Çolpan
  0

  1480 yılında Andrea Mantegna tarafından resmedilmiştir. İsa’nın mermer levha üzerinde cansız olarak yatışını betimleyen Mantegna, resmin sol tarafında da bakire Meryem ve Aziz John’un yas tutuşlarını resmetmiştir.  


 7. Defne Çolpan
  -1

  İtalyan Rönesans sanatçılarından biri olan Raffaello, Atina Okulu’nda eski Yunan filozoflarını tasvir etmektedir. Hatta resmin ön planında merkezinde yer alan Platon ve Aristoteles görülmektedir. Resimde idealar dünyası, mutlak düşünce gibi birçok felsefi görüşler temsil edilmiştir. Ancak ilginç Rönesans dönemi tabloları arasında yer almasının nedeni olarak da resimde kendisini de eklemiş olmasıdır. 

Add Your Content
Or
Paste a YouTube, Instagram or SoundCloud link or embed code.

Yazıya duygu kat!

Eğlenceli Eğlenceli
37
Eğlenceli
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
32
Şaşırtıcı
Komik Komik
21
Komik
Sevdim Sevdim
16
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Countdown
The Classic Internet Countdowns
List
The Classic Internet Listicles
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals