Köpeklerin Öksürme Nedenleri Nelerdir?

Köpek sahibi olan kişiler, köpeklerinin öksürdüklerine şahit olmuşlardır. Köpeklerin öksürmesi, hemen her köpeğin başına gelebilen bir durumdur. Köpeklerin öksürmesine neden olan pek çok farklı etmen bulunduğu unutulmamalıdır.

Köpeklerde Ortaya Çıkan Öksürüğün Nedenleri Nasıl Belirlenebilir?

Köpeklerin öksürükleri farklı nedenlerle ve bu nedenler de farklı belirtilerle ortaya çıkar.

 1. Solunum sisteminde oluşabilecek belli rahatsızlıklardan dolayı ortaya çıkan öksürükler,
 2. Solunum veya sindirim sistemine kaçan yabancı cisimlerin oluşturduğu rahatsızlıklardan ve yangıdan dolayı meydana gelen öksürükler,
 3. Sindirim sisteminde oluşabilecek belli rahatsızlıklardan dolayı kusmayla birlikte gelen öksürükler, 
 4. Kalpte meydana gelen kardiyovasküler rahatsızlıklardan dolayı oluşan öksürükler,
 5. Kalp kurdu denilen parazitlerden dolayı ortaya çıkan öksürükler,
 6. Köpeklerde meydana gelen kalp rahatsızlıklarının dolaşım sistemine yapmış olduğu olumsuz etkilerinden dolayı akciğerlerin kötü etkilenmesi sonucu ortaya çıkan öksürükler,
 7. Parazitel hastalıklara bağlı öksürükler. 

Öksürüğün Sebepleri Nasıl Ayırt Edilebilir?

Köpeklerde ortaya çıkan öksürükleri ayırt etmek her zaman çok kolay değildir. Farklı sebeplerle ortaya çıkan öksürüklerin tarzı ve şiddetini iyi gözlemlemek, köpekte meydana gelen öksürüğün ortaya çıkmasındaki alt sebepleri bulabilmek için yol gösterici olacaktır.

 1. Köpeklerin öksürükleri köpeğin cinsine göre değişebilmektedir. Evcil hayvan sahipleri, köpeğinin cinsini iyi tanırsa, öksürüğün nedenlerini bulması o denli kolay ve hızlı olacaktır.
 2. Köpekte meydana gelen öksürükler, köpeğin yaş durumuna göre değişmektedir. 
 3. Belirtileri birbirine çok benzeyen pediatrik ve geriatrik öksürükleri birbirinden ayırabilmek de köpeğin öksürük problemine daha hızlı şekilde çözüm getirebilmeyi sağlayacaktır. Bu iki öksürük nedeni, solunum sistemi rahatsızlıklarında da kalp hastalıklarında da görülebilmektedir. Ancak bu iki farklı rahatsızlıkta öksürüğün türevinin nasıl olabileceği bilgisi net şekilde bilinirse, öksürüğün sesi, şiddeti ve durumu göz önüne alındığında karıştırılmayacaktır. 
 4. Pediatrik öksürükler: Solunum sistemi rahatsızlıklarında ortaya çıkan öksürüklerdir. Bunun en önemli sebebi, köpeklerde ilk aşılama yapılmadığı takdirde bakteriyel veya virütik sebeplerle solunum sistemi rahatsızlıkları meydana gelmesidir. Bu rahatsızlıklar da öksürük oluşumuna sebep olmaktadır. Bu tarz öksürükler ile ilgili korkmak gerekmez. Bilinen, klasik köpek öksürüğü olarak nitelendirilecektir. Genellikle kısa süreli gerçekleşen bu öksürüklerin beraberinde, sarımsı ya da yeşilimtırak akıntılar oluşmaktadır. 
 5. Yabancı bir cismin köpeğin solunum ya da sindirim sistemine kaçması sonucu, insanlarda da benzer belirtiler gösteren öksürükler, köpeklerde de meydana gelebilmektedir. İnsanlarda olduğu gibi, köpeklerde de bu öksürükler kısa süreli gerçekleşir. Nasıl ki insanlar su içerken ya da yemek yerken soluk borusuna kaçan maddeler öksürüğe sebep oluyorsa, benzer durumlar köpeklerde de meydana gelebilmekte ve akabinde de öksürük reaksiyonu gerçekleşmektedir. Bu tarz öksürmelerin akabinde köpeğin kendini zorlamasından dolayı kusmalar da meydana gelebilmektedir. 

Sebebi her neden dolayı olursa olsun, köpeğinizde doğru gitmeyen bir rahatsızlık gözlendiğinde, özellikle de öksürmeye başladığında, bu durumu mutlaka önemsemek ve köpekle ilgilenmek gerekir. Sebebini araştırmak da çözümü kolaylaştıracak ve evcil hayvanınızın daha hızlı şekilde rahatlamasına yardımcı olacaktır. Öksürükler kısa süreli ve masumane olduğunda evcil hayvan sahipleri endişe etmezken, eğer ki başka hastalıkların habercisi olabilecek öksürükler meydana geliyorsa mutlaka köpeklerle ilgilenilmeli, sağlık durumu gözlemlenmeli ve acil durumlarda bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. 


Arkadaşınla paylaş

74

Yazıya duygu kat!

Eğlenceli Eğlenceli
37
Eğlenceli
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
35
Şaşırtıcı
Komik Komik
22
Komik
Sevdim Sevdim
16
Sevdim
Defne Çolpan
Merhaba ben Defne. Edebiyat 4. sınıf öğrencisiyim. Sıkıcı okul işlerinden arta kalan zamanlarımı okumaya, yazmaya ayırıyorum. Ayrıca AylakPanda için içerik üretmek hoşuma gidiyor. Yazılarımı umarım sıkılmadan okuyorsunuzdur. Sevgiler.!!!

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Countdown
The Classic Internet Countdowns
List
The Classic Internet Listicles
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals