Cilt bakımı kişisel bakımın temelini oluşturmaktadır. Pürüzsüz, parlak bir cilde sahip olmak herkesin hayal ettiği şeydir. Kuru bir vücut ile pürüzsüz, parlak cilde sahip olmak mümkün değildir. Kuru bir ciltte tahriş ve çatlaklar oluşur. Cilt kuruluğunun oluşmaması için dikkat etmemiz gereken faktörler vardır. 

Kadınlarda Kuru Cilt Sorunu

Kuruluğun Oluşmaması İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Vücudumuz suyla temas ettiğinde yağ kaybeder ve dolayasıyla kurur. Bu kaybı azaltmak için sıcak su yerine orta dereceli ılık su kullanmamız gerekmektedir. Ilık su vücudumuzdaki gözenekleri açarken sıcak su cildimizin çok çabuk kurumasına neden olur. Özellikle çok sıcak yaz aylarında vücut sıcaklığımız yükselir. Vücudun sıcaklığını aşağı çekmek için soğuk suyla cildimizi serinletmeliyiz. Sabunlar yüzümüz için sert temizleyicilerdir. Yüz temizliği yaparken sabun yerine daha yumuşak temizleyiciler tercih edilmelidir. Kokulu temizleyicilerden de uzak durulmalıdır. Çünkü kokulu temizleyicilerin içerisinde çoğunlukla alkol bulunur.

Kuru Ciltler İçin Aloa Vera

Alkol cildimizi ciddi derecede kurutabilen bir damar büzücüdür. Seramid içeren temizleyiciler cildimiz için oldukça sağlıklı temizleyicilerdir. Vücudumuzu kuruturken asla ovalayarak kurutmamalıyız. Kuru ve yumuşak bir havlu kullanmak cilt sağlığımız için oldukça önemlidir. Yüzünüzü yıkadıktan hemen sonra nemlendirici krem sürmelisiniz. Ancak kremi sürmeden önce yüzünüzün kuru olduğundan emin olmalısınız. Eğer cildiniz hala kuru kalıyor ve çatlaklar oluşuyorsa aleo vera sürerek cildinizi nemlendirebilirsiniz. Aleo vera cildinizi nemlendirmekle kalmayıp aynı zamanda beslenmesine de yardımcı olacaktır. Aleo vera haricinde vazelin sürmekte cildinizdeki kuruluğu azaltarak gerekli nem seviyesine ulaşmanızı sağlayacaktır.

Erkekler! Yüzünüzü Tahriş Edicilerden Uzak Tutmalısınız

Erkekler tıraş olurken ciltleri oldukça tahriş olur. Bunun sebebi tıraş olurken yapılan hatalardır. Yüzünüzü yıkadıktan sonra kıllar yumuşakken tıraş olmalısınız. Ayrıca tıraş olurken daima tıraş köpüğü kullanmalısınız. Jiletin kör olmadığına dikkat etmeli ve tıraş sonrası losyon kullanarak yüzünüzü yumuşatmalısınız. Kadınlar için ise rimel kullanmak göz kapağını ve göz çevresini tahriş etmektedir.

Erkek Kuru Cilt İçin Tavsiye

Her hafta birkaç gün makyajdan kaçınarak yüzünüzü dinlendirmelisiniz. Yaz aylarında dışarı çıkarken mutlaka güneş kremi kullanmalısınız. Güneş kremi sizi güneşin zararlı ışınlarından koruyacak ve cildinizin kurumasını engelleyecektir. Kış aylarında ise sert hava koşullarından cildinizi korumalısınız.


Arkadaşınla paylaş

104

Yazıya duygu kat!

Eğlenceli Eğlenceli
42
Eğlenceli
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
37
Şaşırtıcı
Komik Komik
26
Komik
Sevdim Sevdim
21
Sevdim
Defne Çolpan
Merhaba ben Defne. Edebiyat 4. sınıf öğrencisiyim. Sıkıcı okul işlerinden arta kalan zamanlarımı okumaya, yazmaya ayırıyorum. Ayrıca AylakPanda için içerik üretmek hoşuma gidiyor. Yazılarımı umarım sıkılmadan okuyorsunuzdur. Sevgiler.!!!

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Countdown
The Classic Internet Countdowns
List
The Classic Internet Listicles
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals