in ,

Porto'da Gezilecek Yerler

Porto, Türkiye’ye uçak ile 4,5-5 saat uzaklıkta yer alan, Portekiz’de bulunan bir liman şehri. Sözcük anlamı da ¨liman¨ olan Porto, 1996 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edilmiş. Porto küçük bir şehir, eğer çok fazla vaktiniz yoksa 1-2 gün bile bu şehri keşfetmek için yeterli. Küçük olmasına rağmen ise, Porto’da gezilecek çok fazla yer bulunuyor.

Her bütçeye uygun olmasıyla da her yıl birçok turist tarafından tercih edilen seyahat noktalarından biri hâline gelmiş. Sahil şehri olması ile hem gastronomik açıdan hem de tarihi açıdan bu şehir güzel bir destinasyon olacak. Bu yazımızda küçük sahil şehri Porto’da nereler görülmeli ve nereler ziyaret edilmeli bu soruları yanıtlayacağız.

İyi okumalar!

#3 Capela das Almas Kilisesini ziyaret edin

Mavi boyalı çinilerle kaplı bu şapel, Porto'nun kalbinde yer alan eşsiz bir yapı. Çinilerden yapılan resimler ise, St Francis'in ölümünü, St Catherine'nin şehitliğini ve azizlerin hayatlarından diğer sahneleri içeriyor. Porto ziyaretinizde mutlaka bu tarihi güzelliği görmelisiniz.

#5 Gaia bölgesinde şarap mahzenlerini ziyaret edin

Dom Luis Köprüsü’nün bir diğer ucu olan Gaia bölgesi, şarap ve mahzenleriyle meşhur bir bölge. Porto şarabını tadabileceğiniz, mahzen turlarına katılabileceğiniz birçok yer bulunuyor. İster araçla, ister yürüyerek geçebileceğiniz bu bölgede Porto Càlem veya Sandeman mahzenlerini gezmenizi öneririz. Eğer şart mahzenleri gezmeye zamanınız yoksa, nehir kenarında yürüyüş yapabilir veya tekne turlarına katılabilirsiniz. 

#6 Livraria Lello kitapçısını ziyaret edin

Bir ülkeyi ziyaret ederken, o ülkede bulunan kütüphanelerini veya kitapçılarını gezmek, geziyi daha keyifli bir hâle getiriyor. Porto’da bulunan Livraria Lello kütüphanesi ise, işte bir gezi sırasında mutlaka görülmesi gereken adeta bir müze kadar önemli bir yer. 1869 yılında yapılan bu kitapçıyı mutlaka görmelisiniz.

#7 São João National Theater’da tiyatro izleyin

São João National Theater, Porto’da bulunan bir tiyatro ve konser mekanı diyebiliriz. Genelde Portekiz’ce olan tiyatro veya konserlere katılmanızı öneririz. Dili bilmeseniz bile o atmosferi solumak gerçekten çok keyifli olacaktır. Eğer herhangi bir programa denk gelmezseniz bile, ulusal tiyatro alanını bilet alarak mini turla da gezebiliyorsunuz. 

Report

Tepki ver!

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yorumlar

0 Yorumlar

Amerika’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

İlginç fikirler ‘tanrısı’ Shed Simove: Dünyayı yaratıcılık ve kadınlar kurtaracak