Rorschach testi 1960’lı yılların başında olarak kullanılan kişilik testidir. 1960 yıllarında ABD’de yapılan araştırmada psikolojik testler arasında 8. sırada yerini almıştır. Projektif kişilik testleri arasında en çok tercih edilen test olan rorschach mürekkep kişilik testini inceleyelim. Mürekkep lekelerini kullanarak bireyleri analiz eden psikolojik testtir. Bireylerin kişilik özelliklerine ve duygusal yaşamını incelemek içinde kullanılmaktadır. Bu testi İsviçreli psikolog olan Hermann Rorschach tarafından geliştirilmiştir. Test ile bireydeki düşünce bozukluklarını ve şizofreni üzerinde inceleme yapmak için ortaya çıkmıştır.

Hermann Rorschach

10 adet siyah-beyaz ve renkli mürekkep lekelerinin gösterildiği ve bireylerden ne gördüklerinin yorumlanması istenir.  Genellikle bu testleri psikiyatristler danışanlarının kişilik yapısını öğrenmek amacıyla istenmektedir. Kendini tanımak isteyenlerde bu bireysel testin uygulanmasını isteyebilirler. 

Rorschach Mürekkep Testin Yapısı

20 X 26 cm boyutundaki kağıdın üzerine iki taraflı simetrik mürekkep damlalarının basıldığı 10 kağıttan oluşmaktadır. 5 kağıt siyah-beyaz ve gri renklerden oluşmaktadır. 2 kağıt parlak kırmızı dokunuşlardan oluşmaktadır. Geriye kalan 3 kağıt ise pastel renklerden ve gölgelerden oluşmaktadır. Bu desenler nasıl oluştuğunu merak etmişizdir. Bu desenler rastgele olarak üretilmiştir. Kağıdın tam orta noktasına mürekkep damlatılmış ve kağıt ortadan ikiye katlanarak mürekkebin kağıda simetrik olarak dağıtılmasından oluşmuştur.

Rorschach Mürekkep Testi Örneği

Rorschach Mürekkep Testi Kimlere Uygulanabilir

Rorschach mürekkep testi 7 yaşından büyük bireylere uygulanmaktadır. Bu test bireyin zeka durumunu ortaya çıkmasında yardımcı olur. Test ortalama olarak 20 ile 90 dakika arasında sürmektedir. Testler uzman psikologlar tarafından yapılmalıdır. Bu test ile kişiyi daha yakından tanımayı ve en uygun tedavi yönteminin belirlenmesinde kullanılmaktadır. Bu testler gizli ve özel tutulmalıdır ve 6 aylık süreler ile tekrarlanmalıdır. 

Rorschach Mürekkep Testi Özellikleri

Rorschach mürekkep testi ile bireylerin kavrama, algılama, kontrol ve anlam oluşturma süreçlerini ortaya çıkarır. Bireyin duygusal süreçlerin gelişimini, kendini nasıl gördüğü, nasıl savunduğunu, içsel dünyanın unsurlarını, gerçeklerle nasıl baş ettiğini ve algılananların nasıl organize edildiğini görmemizi sağlar.

Çoklu mürekkep testi

Bireyin yapısal ve durumsal değişken unsurları ortaya çıkarır. Çoğunlukla kişinin farkında olmadığı bilgiler ortaya çıkmaktadır. Genellikle buzdağının görünmeyen yüzü olarak söylenir.


Arkadaşınla paylaş

69

Yazıya duygu kat!

Eğlenceli Eğlenceli
21
Eğlenceli
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
16
Şaşırtıcı
Komik Komik
5
Komik
Sevdim Sevdim
53
Sevdim
Defne Çolpan
Merhaba ben Defne. Edebiyat 4. sınıf öğrencisiyim. Sıkıcı okul işlerinden arta kalan zamanlarımı okumaya, yazmaya ayırıyorum. Ayrıca AylakPanda için içerik üretmek hoşuma gidiyor. Yazılarımı umarım sıkılmadan okuyorsunuzdur. Sevgiler.!!!

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Countdown
The Classic Internet Countdowns
List
The Classic Internet Listicles
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals