Sanat adına, hayat felsefesi ve inançları adına ya da sanatını yapmak, hayata tutunabilmek için çılgınca şeyler yapabilecek asi ve de çılgın birçok sanatçının olduğu derlememizi sizler için hazırladık. Sanat adına çılgınca şeyler yapan bu sanatçıları listemizde görebilirsiniz.


 1. Defne Çolpan
  2

  Michelangelo, yaptığı resim ve heykeller ile döneminde devrim yapmayı başarmış en büyük sanatçılardan biridir.  Ölümsüz eserlerinden biri olan Davut heykeli, en tepeden başlayarak aşağıya doğru inerek yapmıştır. Heykeli sipariş veren din adamı kontrole geldiğinde heykelin burnunu biraz daha düzeltmesini ister. Michelangelo, rahibi ikna edemeyeceğini anlayınca Sanat adına çılgınca şeyler yapan bir sanatçı olarak bir miktar mermer tozu alarak çekiçle vuruyormuş gibi yapar ve tozları yere bırakır. Rahip ise durumdan hoşnut bir şekilde gülümser ve muhteşem olduğunu söyler. Fakat Michelangelo heykelin burnunda hiçbir değişiklik yapmamıştır.


 2. Defne Çolpan
  0

  Mark Rothko, 30 yıllık sanat hayatı boyunca fakirliğin tadına vararak yaşadı. 1959 yılında Manhattan’da açılışı yapılacak olan lüks bir restoran olan Four Seaosons için sipariş verilmişti. Ancak zengin kesimin sanatını anlamayacağını söyleyerek tekliflerini reddetmiştir. Günümüzdeki değeri 2.5 milyon doları reddederek kendi söyleşiyle fakirliğin tadına vararak yaşamını 10 yıl daha sürdürdü. Evindeki banyosunda ölü olarak bulunmuştur.


 3. Defne Çolpan
  0

  Fikret Mualla, en değerli sanatçılarımızdan biri olarak kendisini hayatın aksiliklerinden kurtarmak amacı ile kendisini resme vermiştir. İspanyol gribine yakalanması sonrası annesine bulaştırmış ve annesi vefat etmiştir. Bu olay da öldüğü ana kadar suçluluk duygusu yaşamasına neden olmuştur.  Fransa’da büyük bir sergi açmayı başarabilmiş ve bütün eserlerini satmıştır. Picasso’nun dikkatini çeken ve resimlerine hayran kaldığı Fikret Mualla, bir eserini de Picasso’ya satmıştır. Ayrıca Picasso da bir resmini ona hediye etmiştir.  İlerleyen yıllarda hayatta peşini bırakmayan aksilikler nedeniyle Picasso’nun resmini görüp beğenen birine bir şişe rakı fiyatına satmıştır.


 4. Defne Çolpan
  0

  İnci Küpeli Kız'ın yaratıcısı Johannes Vermeer, 16. Yüzyılda camera obscura olarak adlandırılan bir makine ile çevresindekilerin görüntüsünü ekrana yansıtıyordu. Optik, bugünkü kameraların atası sayılan bir aletti. Vermerr, objeleri bu alet aracılığıyla tuvale aktararak resimlerini bu şekilde yapmaktaydı.


 5. Defne Çolpan
  0

  Oliver Voss, Yıkanan Güzellik adlı çalışmasını yaklaşık 4 metre uzunluğunda yapmıştır. Bu heykeli ise  Almanya'da Alster gölünde bulunmaktadır. Ancak eseri göle yerleştirmek oldukça zor olmuştur. Sanat adına çılgınca şeyler yapan sanatçılar arasında yerini almıştır. 


 6. Defne Çolpan
  0

  Videoyu izlemenizi öneriyorum. Bir kaç cümlede,sanatçının ne yaptığını anlatmak çok zor. Ve Janet Echelman eseriyle Sanat adına çılgınca şeyler yapan bir sanatçı olarak aslında sert ve soğuk bir havası olan şehrin havasını biraz da olsa yumuşatmayı ve ısıtmayı amaçlayarak yapmıştır. 

 7. 7 Olek


  Defne Çolpan
  0

  Olek, 4 asistanı ile beraber 2 gün süreyle uğraşarak bir treni yün iplikleri ile örerek kaplamışlardır. Sanat adına çılgınca şeyler yapan bir grup sanatçı olarak bu grupta yer almışlardır. 


 8. Defne Çolpan
  0

  Cesar Baldaccini, Le Pouce adındaki sadece başparmaktan oluşan eseri yaparak listeye girmeye hak kazanmıştır :).  Paris'te bulunan eser 12 metre uzunluğunda olup ağırlığı ise 40 tondur.


 9. Defne Çolpan
  0

  Virgina Woolf, ressam kız kardeşine özenerek kitaplarını ayakta yazmak istemiş ve kitaplarının birçoğunu da ayakta yazmıştır. Kitaplarında ne kadar karamsar olsa da gerçek hayatında tam tersi bir kişiliğe sahiptir.


 10. Defne Çolpan
  0

  Modern sanatın öncüsü olan Malevich, bu eserinde sadece siyah bir kareyi gözler önüne sunmaktadır. Ancak sanatçı eserinde bütün algılar ile oynamaktadır. Gerçekte siyah bir kare değildir. Hiçbir kenarın birbirine paralel olmadığı, rengi birçok renk ile karıştırılmış hiç siyah renk kullanılmamış bir eserdir. 

Add Your Content
Or
Paste a YouTube, Instagram or SoundCloud link or embed code.

Yazıya duygu kat!

Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
53
Şaşırtıcı
Komik Komik
42
Komik
Sevdim Sevdim
37
Sevdim
Choose A Format
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Countdown
The Classic Internet Countdowns
List
The Classic Internet Listicles
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals