Her akılda kalan kaliteli filmlerin arkasında yer alan bileşenlerden biri olan müzik, birçok bileşeni birleştirmektedir. Dünyanın en başarılı filmlerinde efsaneleşen film müzikleri de ön planda olarak filme dair duyguları en süt seviyelere çıkarmaktadır.

Tüm dönemlerin efsaneleşen film müziklerini derleyerek sunulmuştur.


 1. Defne Çolpan
  3

  James Bond filmleri denildiğinde ilk akla gelen Theme Tune film müziği James Bond filmi ile efsaneleşmiş ve de yıllardır akılda kalarak birçok kişi tarafından da bilinmektedir.


 2. Defne Çolpan
  3

  Hababam Sınıfı filminde Melih Kibar imzası taşıyan Yıldızların Altında isimli müzik hem dinleyeni mutlu edebilen hem de hüzünlendirebilen bir beste olarak Yeşilçam’ın en üst sıralarında yer almasına yardımcı olmuştur. Birçok nesle çocukluğunu hissettirebilen eşsiz bir müziktir. 


 3. Defne Çolpan
  3

  Sanırım benim en sevdiğim film müziği bu. Tarantino imzası taşıyan filmin tema müziği ile film içeriği bir biri ile o kadar uyumlu ki. 2012'de vizyona giren filmde Western müziklerine sık sık yer verilerek adeta eski TRT pazar sabahı havası yayıyor. 


 4. Defne Çolpan
  2

  The Godfather filmi, İtalyan yazar Maria Puzo’nun aynı adlı romanından uyarlanarak yapılmıştır. Marlon Brando, Al Paçino 1972 yılında filmin başrollerini üstlenmişlerdir. Genel kesimin dünyanın en iyi filmlerinden biri olarak kabul edilen film, 2. Dünya Savaşı sonrası 10 yıllık süreçte New York’ta varlığını sürdüren İtalyan Mafyası’nı anlatmaktadır. Film, En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Uyarlama Senaryo dallarında Oscar kazanmıştır. Filmin adı akla geldiğinde akıllara kazınan müziği ile efsaneleşen film müzikleri arasında yerini almış ve de asla unutulmayacak bir ana tema müziği olmuştur. 


 5. Defne Çolpan
  2

  Trevor Jones, Randy Edelman tarafından film için bestelenen bu müzik filmle birlikte adeta duygu şöleni yaşatmaktadır.


 6. Defne Çolpan
  2

  Aslında Dick Dale & The Del Tones "Misirlou" şarkısı olan bu şarkı filmde hem gerginlik hemde komiklik havası veriyor. Quentin Tarantino'in yönettiği bu filmi Yönetmen, Roger Avary ile birlikte yazmış, 1994 yılında vizyona girerek, kült filmler arasında yer almıştır.


 7. Defne Çolpan
  1

  Cahit Berkay’ın bestelediği ve efsaneleşen müziği Selvi Boylum Al Yazmalım ile Türk sinema tarihinin en başarılı filmlerinden biri olan Selvi Boylum Al Yazmalım, bu başarısını biraz da bu müziğe borçlu olduğunu söylenebilir.


 8. Defne Çolpan
  0

  Titanic, vizyona girdiği ilk günden bu yana hafızalarda yer alan bir film olarak, filmin müziği de efsaneleşen film müzikleri arasında yerini almıştır. Celine Dion tarafından seslendirilen My Heart Will Go On adlı şarkı günümüzde de dinlendiğinde filmin sahnelerini akıllara getirmektedir. 


 9. Defne Çolpan
  0

  Ghost filmi, hem konusu hem de oyuncuları açısından oldukça beğenilen ve de klasikleşen filmler arasında yerini almaktadır. Bir dönem herkesi ağlatmayı başarabilen bu filmde elbette ki filmin müziğinin de katkısı olmuştur. Unchained Melody adlı şarkı ile bütünleşen film, günümüzde de sevilerek dinlenen film müzikleri arasında yer almaktadır.


 10. Defne Çolpan
  0

  Bir döneme damagasını vuran filmlerden biri olan Fight Club, kullandığı film müziği ile de hafızalardaki yerini sağlamlaştırmıştır. Where Is My Mind şarkısı ile özdeşleşen bir film olarak şarkı her dinlendiğinde filmin etkisini hissettirebilmeyi başarmaktadır.


 11. Defne Çolpan
  -1

  Efsaneleşen film müzikleri arasında müziği ile hatırlanan filmler düşünüldüğünde Love Story ilk sıralarda yer almalıdır. 1970 yılında yapılan film, dönemine imzasını atan filmler arasındaydı. Başrollerini Ali Macgraw ve Ryan O’neal’in paylaştığı film Francis Lai’nin bestesini yaptığı Where Do I Begin adlı şarkı ile özdeşleşerek 1971 yılında En İyi Orijinal Müzik Akademi Ödülü’nü almıştır. Müziğin film için önemi tartışmasız bir gerçektir. 


 12. Defne Çolpan
  -1

  Efsaneleşen film müzikleri arasında Türk filmlerinde kullanılan müzikler de yer almaktadır. En Büyük Şaban filminde Cahit Oben, en başarılı film müziğini yapan yapımcılar arasında yer almaktadır. Kemal Sunal’ın en başarılı filmlerinden biri olan bu filmde akıllarda müziği ile yer edinmeyi başarmış bir filmdir.  

Add Your Content
Or
Paste a YouTube, Instagram or SoundCloud link or embed code.

Yazıya duygu kat!

Eğlenceli Eğlenceli
32
Eğlenceli
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
26
Şaşırtıcı
Komik Komik
17
Komik
Sevdim Sevdim
11
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Countdown
The Classic Internet Countdowns
List
The Classic Internet Listicles
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals