Türk Kültürünü Yansıtan Ödüllü Filmler

Sinema, diğer kültür edinme araçlarına oranla daha kolay kazanım sağlayan bir alandır. Sebebi ise alıcının pasif olması, çaba göstermeden sadece izlenerek kısa sürede kazanım sağlamasıdır. Film izlemek gereksiz davranışları engeller, bir konu hakkında bilgi edinmemizi sağlar, öğreticidir, tecrübe kazandırır, eleştiri yeteneğini artırır, kişisel ilişkileri geliştirir, farkındalık yaratır. Genel olarak filmlerin amacı, anlaşılma ihtiyacıdır. Bu bir düşünce aktarımı, olayların ve olguların, bazı önemli kişilerin veya ülke kültürlerinin daha çok insana duyurulmasıdır. İnsanlar filmlerden çok şey öğrenebilir. Hiç gitmediği bir ülke, şehir veya kıta hakkında önemli bilgiler edinebilir. Çeşitli kültürdeki insanların özelliklerini kavrayıp, mukayese edebilir. Bu yazımda sizlere Türk ve Türkiye kültürünü dünyaya duyurma amacı gütmüş ödüllü filmleri listemeye çalışacağım.

#1 Uzak-Beyrut Film Festivali En İyi Film Ödülü

Uzak - Original Trailer

The Original Trailer of the movie Uzak (Distant) - winner of the Grand Prix of 2003 Cannes Film Festival - directed by the Turkish director Nuri Bilge Ceylan.

Uzak, yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın 2002 yılında çektiği bol ödüllü filmi. 2003 yılında Cannes Film Festivali'nde Büyük Ödül'ü kazanmıştır. Filmde "doğu" kültürünün yavaşlığını ve sadeliğini irdeleyen usta yönetmen Nuri Bilge Ceylan aynı zamanda görüntü yönetmenliğini de üstlenmiştir.

submitted by

#2 Yılmaz Güney – Yol Filmi (Fragman)

Yılmaz Güney - Yol Filmi (Fragman)

Uploaded by Zerdeşt Serkan Abay on 2017-03-17.

Yılmaz Güney’in senaryosunu yazdığı Şerif Gören’in yönettiği 1981 yapımlı filmin başrolünü usta aktör Tarık Akan üstleniyor. Film çekilmeye başlanmadan önce senaryoda isim “Bayram” olarak belirlenmiş, ancak yol olarak değiştirilmiştir. Filmde sıkıyönetimi, Anadolu topraklarından çıkmış en acı ve hüzünlü bir hikayeyi beyazperdeye taşır.

submitted by

#3 Güneşe Yolculuk / Journey to the Sun (1999)

Güneşe Yolculuk / Journey to the Sun (1999)

Yönetmen/Director: Yeşim Ustaoğlu Senaryo/Script: Yeşim Ustaoğlu Oyuncular/Cast: Nazmi Kirik, Nevruz Baz, Mizgin Kapazan, Ara Güler Güneşe Yolculuk, naif bir gencin günümüz Türkiye'sinin gerçeklerinin farkına varma sürecinin; dostluğun ve cesaretin öyküsüdür. Türkiye'nin farklı bölgelerinden gelen iki gencin, Mehmet ve Berzan'ın, yolları İstanbul'da kesişir.

Yeşim Ustaoğlu'nun yönettiği 1999 yapımlı film Berlin Film Festivali Jüri Özel Ödülü'nü almıştır. Biri Türkiye'nin doğusundan diğeri batısından gelen iki karakterin yolları İstanbul'da kesişir. İkisinin hayalleri de gerçekleri de ortaktır.

submitted by

#5 Yaşamın Kıyısında – Fragman

Yaşamın Kıyısında - Fragman

Bir Fatih Akın filmi...YASAMIN KIYISINDA...26 Ekim'de Sinemalarda

Fatih Akın'ın Türkiye ve Hamburg kültürüne ışık tuttuğu 2007 yapımlı film; aynı yıl Cannes Film Festivali En İyi Senaryo Ödülüne layık görüldü. Kadın oyuncu Nurgül Yeşilçay ve usta sanatçı Tuncel Kurtiz'in en iyi performanslarını sergiledikleri film diyebilirim.

submitted by

#6 Susuz Yaz 1964

Susuz Yaz 1964 Fragman

Uploaded by Türkçe Fragman on 2018-08-13.

Filme konu olan öykü Necati Cumalı'nındır. Berlin Film Festivali Altın Ayı Ödülü'ne layık görülen film bir çok başarıya imza atmıştır. Filmde bir çok siyasi taşlama ve politik duruşu ile ülkemizin o dönem ki kültürünü gözler önüne sermiştir.

submitted by

#7 Sürü – Locarno Film Festivali En İyi Film Ödülü

YILMAZ GÜNEY 1978 (SÜRÜ) ADLI FİLMİN FRAGMANI

YILMAZ GÜNEY 1978 (SÜRÜ) ADLI FİLMİN FRAGMANI

Senaryosu Yılmaz Güney tarafında yazılan film Türkiye sinema tarihimizde bir başyapıt olarak literatüre geçen "Sürü" filminde, feodal sorunlar beyazperde'ye başarılı bir gerçekçilik ile yansıtılıyor. Başlıca rollerinde Tarık Akan, Melike Demirağ ve Tuncel Kurtiz yer almaktadır.

submitted by

Add your submission

Image Video Embed

This field is required

Drop Images Here

or

You don't have javascript enabled. Media upload is not possible.

Get image from URL

Maximum upload file size: 30 MB.

Processing...

This field is required

Drop Video Here

or

You don't have javascript enabled. Media upload is not possible.

e.g.: https://www.youtube.com/watch?v=WwoKkq685Hk

Add

Supported services:

Maximum upload file size: 12 MB.

Processing...

This field is required

e.g.: https://www.youtube.com/watch?v=WwoKkq685Hk

Supported services:

Processing...

Tepki ver!

2 points
Upvote Downvote

Kadın Modasında Bileklik Ve Küpe

Modern Çağ Hastalıkları:Depresyon ve Anksiyete