Yola çıkmaya cesaret mi edemiyorsun? Yoksa bir ilhama mı ihtiyacın var? Size gökten çekirdek çitleyen bir kanatlı ilham perisi gönderemeyiz ama size ilham olacak gezgin bloglarını buraya toplamaya karar verdik. 

Hatta sizde size ilham olan gezgin bloglarını bu sayfaya ekleyebilirsiniz. (Yardım)


 1. Defne Çolpan
  2

  Ülke ülke kategorilendirilmiş yaklaşık 40 farklı ülke ile ilgili yazılar paylaşan, hem yazıları yazarken ki kullandıkları eğleneceli dil hemde kullandıkları fotoğraflar çok harika. Yazar-gezginlerin (Öykü-İdil) ama cevap verilecek her yoruma ellerinden geldiği kadar cevap vermiş olmaları oldukça hoşuma gitti.

  Hatta sitelerinin en altına koydukları “©2019 OitheBlog Bu sitenin tüm hakları saklıdır ve İsmail Türüt'e aittir.” ifadesi bile hiç seyahat etme durumunda olmayanların bile okumaya teşvik ediyor.


 2. Defne Çolpan
  2

  TEDx Talks ta da  konuşmaları olan -dil kolay- 71 ülke 300 şehir gezen Deniz Pehlivan’ın deneyimlerini yazdı blogdan bahsetmek istiyorum. Sırt çantasının hazırlanmasından tutun, vizelerin nasıl alınacağını en ince ayrıntısına kadar anlatan bir gezgin blogu. Gezdiği yerlerde ne yenip içileceği ve konaklama hakkında da bilgi veren blogda okuyucuyu referanslı booking sitelerine fazlası ile yönlendirmek istiyor. Ama Türkçe gezi içerik arşivi için bulunmaz bir kaynak.


 3. Defne Çolpan
  2

  Duygu Şar ve Bilgehan Çelik’in deneyimlerini yazdığı bu gezi blogunu her sene milyonlarca kişi ziyaret ediyor. Sadece bir gezi blogu değil de “deneyim blogu” olarak tanımladıkları sitede özellikle Asya ve Avrupa kıtasındaki bir çok ülke ile ilgili bilgiler, seyahat ipucuları bulabilir, kamp yaparken, motosiklet, dört teker yada bisiklet ile seyahat ile ilgili ayrıca kategoriler bulunmaktadır. 


 4. Defne Çolpan
  2

  Okumaktan ziyade seyretmeyi sevenler için mükemmel bir blog. Hayallere yolculuk olarak adlandırdığı deneyimlerini video olarak adeta görsel şölen olarak sunuyor. Ayrıca Hasan sahra çölündeki deneyimlerini belgesel olarak “Tenere” adı ile anlatarak oldukça güzel bir iş çıkarmıştır. Seyahat deneyimlerini bir de “Hayata Yolculuk” kitabı bile basılan Hasan gezgin adayları için adeta bence bir cesaret kaynağı.


 5. Defne Çolpan
  1

  Duygu ve Merve isimli iki kız kardeşin gezdikleri yerleri, çektikleri fotoğrafları paylaştığı “ucuz” gezi peşinde olanlara güzel önerileri olan blogda kategoriler önce ülkelere sonra şehirler olarak alt kategorilere ayrılmış. Yazılarını incelediğimde en fazla içeriğin Avrupa, Asya Afrika olarak sıralandığını, bununla birlikte Yurtiçi gezisi planlayanlar içinde güçlü bir kaynak olduğunu söyleyeceğim.


 6. Defne Çolpan
  1

  10-15 yıldır sürekli yollarda olan bir gezgincimiz kendisi, Kemal Kaya… Kendisi, tek başına bir blogu alıp resmen dev bir siteye dönüştürdü. Hatta, öyle ki büyük seyahat sitelerinden bile daha çok rağbet görüyor. Sırt çantasını sırtına atıp tüm dünyayı en uygun yollarla nasıl gezileceğini öyle içten ve sistemli şekilde anlatıyor ki, bir yere gidecekseniz onun sitesine bir göz atmadan gitmeyin derim. Size yol gösterici çok tüyo verecektir.


 7. Defne Çolpan
  1

  Gökhan Hepşen, şahsına münhasır bir blogger… Hata yapan ama hatalarını söylemekten de çekinmeyen, kendi ile barışık ve neşeli haliyle okurken çok keyif alacağınız bloggerlardan birisi. Kendisi 15 yıl gibi uzun bir süre büyük şirketlerde çalışıp para kazandıktan sonra, artık kendini dünyayı gezmeye adamış bir gezgin. Onun maceralarını izlerken kendinizi onunla geziyor gibi hissedebilirsiniz.


 8. Defne Çolpan
  1

  Onlar aslında çok gezmeyi seven bir çift, Hasan ve Şahika… 2008 yılında aldıkları ilk arabalarıyla çıktıkları tatilde, kamp yaparlarken akıllarına çok sevdikleri bu gezileri neden yazıya döküp başlarına da ulaştırmadıkları gelmiş. İşte o gün bugündür de hem geziyorlar hem de bloglarında gittikleri yerleri yazarak başkalarına da ilham olmaya devam ediyorlar.


 9. Defne Çolpan
  1

  Ailesiyle birlikte gezmeyi seven anne bloggerlardan birisi Embiye Ülgen… Aslında kendisi Gıda Mühendisi. Aynı zamanda da yıllarca üretim sektöründe çalışmış başarılı bir mühendis. Ancak uzun yıllar çalıştıktan sonra, bir gün işinden ayrılıp blogger olarak kariyerine yön vermeye karar vermiş. O dönemlerde eşi haricinde kendisine destek olan çok kimseyi görmese de, şimdi yazdığı detaylı yazılarla çok insana ulaşabilen başarılı bir blogger…


 10. Defne Çolpan
  0

  O yazılımcı kimliğini 6 yıl boyunca bir şirkette çalıştıktan sonra bırakıp yola düşenlerden… İstanbul’un trafiğinden kaçarak dünyayı gezmeye başlamış olan Mehmet Genç, freelance fotoğrafçılık da yapıyor. Yazıları o kadar detaylı ve ince noktalara değinen bir anlatış sahibi ki, kendisini okumak gideceğiniz bir yer ile ilgili oldukça yeterli bilgiler veriyor. Ayrıca bir de kitabı var aynı isimde. 

Add Your Content
Or
Paste a YouTube, Instagram or SoundCloud link or embed code.

Arkadaşınla paylaş

81

Yazıya duygu kat!

Eğlenceli Eğlenceli
53
Eğlenceli
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
48
Şaşırtıcı
Komik Komik
37
Komik
Sevdim Sevdim
32
Sevdim
Defne Çolpan
Merhaba ben Defne. Edebiyat 4. sınıf öğrencisiyim. Sıkıcı okul işlerinden arta kalan zamanlarımı okumaya, yazmaya ayırıyorum. Ayrıca AylakPanda için içerik üretmek hoşuma gidiyor. Yazılarımı umarım sıkılmadan okuyorsunuzdur. Sevgiler.!!!

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Countdown
The Classic Internet Countdowns
List
The Classic Internet Listicles
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals