Bambaşka bir disipline sahip olan performans sanatı, izleyici le birebir etkileşim sunan bir yapıya sahiptir. Yaptıkları ilginç performans çalışmaları ile dikkat çeken performans sanatçıları, izleyen ve izlenen arasındaki sınırları kaldırmaktadır. 

Performans sanatı ilk 1960’lı yıllarda ortaya çıkmıştır. İzleyicinin önünde canlı olarak gerçekleştirilen performansların tekrarı olmamaktadır. Bunun nedeni de o an olması ve metinden bağımsız olarak ilerlemesidir. Kimi zaman happening olarak da isimlendirilen performans sanatı, 1960’lı yıllardan bu yana oldukça ilginç performans çalışmaları sergileyen birçok performans sanatçısı kazandırmıştır. 


 1. Defne Çolpan
  2

  Ayça Ceylan, yeni dönem performans sanatçıları arasında yer alan aynı zamanda koreograf ve sanat yazarı olarak da çalışmalara imza atmış ve dans, psikoloji, edebiyat ve teknoloji gibi birçok disiplini bir arada kullanarak algılama süreçlerimiz hakkında mekana özgü deneyler üretmeye devam etmekte ve performanslarını sergilemektedir. Performanslarında genel olarak terkedilmiş, antik kent gibi alanları tercih ederek birçok ilginç performans çalışmaları sergilemektedir. 

  Aynı zamanda performans atölyeleri de gerçekleştirmektedir. Yerel kültür ve hafıza gibi kavramların yer aldığı performans serisi Come join us at Fragile City ile 2020 yılında birçok ülkede konuk sanatçı olarak programlara katılımı talep edilmiştir. 


 2. Defne Çolpan
  0

  Yoko Ono, 1964 yılında Kyoto’da Cut Piece performansını sergilemiştir. Seyirciyi kendi üzerindekileri kesmeye davet etmiş ve bu parçayı da alıp gitmelerini istemiştir. Ono, çırılçıplak kalıncaya kadar devam edilmesi üzerine kurulan bu performansta, küçük küçük ve de nazikçe parçalar kesildiği için performans son derece uzun sürmüştür. Ancak aynı performansı yıllar sonra Londra’da gerçekleştirdiğinde çıplak kalması çok daha kısa sürmüştür. İzleyiciler parça kesebilmek için birbirleri ile yarışmış ve kıyafetleri paramparça ederek kısa sürede çıplak kalmasını sağlamışlardır.  Performans bu şekilde de seyircinin tepkisini ölçen bir deneyime dönüşmüştür. 2003 yılında Paris’te de aynı ilginç performans çalışmaları sahnelenmiştir.


 3. Defne Çolpan
  0

  Günümüzün en popüler performans sanatçılarından biri olan Marina Abramovic, ilk performansını 1973 yılında Rhythm 10 isimli performansını gerçekleştirmiştir. Parmaklarının arasına sağladığı bıçaklar zaman zaman parmaklarına isabet etmiştir.

   İlginç performans çalışmaları arasında Rhythm 0 isimli şiddet içerikli performansı yer almaktadır. Bu performansta bir sandalyede sakin bir şekilde oturmakta, yanında yer alan masanın üstünde ise parfüm, bıçak, şarap, gül, testere, kamçı, kuş tüyü gibi birçok malzeme yer almaktadır. Masada ayrıca bir not bulunmakta ve istedikleri malzemeyi kullanarak istediklerini yapabilecekleri yazıyor. Ancak bir izleyicinin kendisine silah doğrultması ardından performans sonlandırılmıştır. 

  Akabinde birçok performans gösterisine imza atan Marina Abramovic, vücut sanatı akımının önemli bir temsilcisi olarak günümüzde de performanslar sergilemektedir. Son olarak hazırlanan bir masa ve iki sandalyeden oluşan bir platformda 3 ay süreyle karşısına geçip oturan izleyiciler ile göz temasında bulunmuştur. Gün boyunca sandalyede oturur ve herhangi bir konuşma olmadan sadece göz teması kurulur. 


 4. Defne Çolpan
  0

  Şükran Moral, ülkemizin öncü performans sanatçılarından biri olarak kadına olan bakış açılarını sorgulayan performanslara imza atmaktadır. Performanslarının çoğunu genelev, akıl hastanesi ya da hamam gibi mekanlarda ilginç performans çalışmaları halinde gerçekleştirmiştir. Günümüzde hem İstanbul’da hem de Roma’da bu çalışmalarını sürdürmektedir.

  Aynı zamanda LGBTİ, göçmenlik ve sansür gibi diğer başlıklarda da performanslar sergileyen sanatçı, acının tam içine girmeyi tercih eden proaktif performanslar sergilemektedir.  1997 yılında Zürafa Sokak’ta gerçekleştirdiği performans erkek cinselliğini gösterdiği için oldukça cesur ve de ilginç olarak değerlendirilmiştir. 

Add Your Content
Or
Paste a YouTube, Instagram or SoundCloud link or embed code.

Yazıya duygu kat!

Eğlenceli Eğlenceli
53
Eğlenceli
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
48
Şaşırtıcı
Komik Komik
38
Komik
Sevdim Sevdim
32
Sevdim
Defne Çolpan
Merhaba ben Defne. Edebiyat 4. sınıf öğrencisiyim. Sıkıcı okul işlerinden arta kalan zamanlarımı okumaya, yazmaya ayırıyorum. Ayrıca AylakPanda için içerik üretmek hoşuma gidiyor. Yazılarımı umarım sıkılmadan okuyorsunuzdur. Sevgiler.!!!

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Countdown
The Classic Internet Countdowns
List
The Classic Internet Listicles
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals