Yaşlanmak kadın ya da erkek fark etmeksizin hemen herkesin endişe ettiği bir durum. Kadınlar bu konuda biraz daha endişeli olabilmektedir. Yaşlanmak demek, genç ve diri görünümden yavaş yavaş uzaklaşmak anlamına gelebilmektedir.

Kuşkusuz ki yaşlanmayı kimse istemez. Ancak yaşlanmak doğal bir süreçtir ve kaçınılmazdır. Yaşlanma durdurulabilir bir durum olmasa da yaşlanmayı geciktirebilecek önlemler almak mümkündür. 

Yaşlanma Belirtileri ve Alınabilecek Önlemler

Yaşlanmanın en çok dikkat çeken belirtileri, en kolay alın bölgesinde ortaya çıkmaktadır. Alın bölgesinde meydana gelen kırışıklıklar, mimiklerin de etkisiyle zaman içerisinde derin çizgiler halini almaktadır. Ancak kırışıklıklara önlem alındığı takdirde bu çizgilerin derinleşmesinin önüne geçilebilmekte, belirtilerin ortaya çıkması olabildiğince geciktirilebilmektedir. Çizgilerin ortaya çıkmasını geciktirebilmek ve oluşan çizgilerin görünmesini engelleyebilmek için; Ortaya çıkan kırışıklıkların derinleşmesini yavaşlatmak amacıyla, hyalüronik asit içeren serumlar ve nemlendiriciler kullanmak etkili sonuçlar alabilmeyi sağlamaktadır.
Eğer ki alın bölgesinde beliren çizgiler varsa ve henüz bu çizgiler inceyse, makyaj yapmadan önce kapatıcılığı ve cildin taze görünmesini sağlayabilecek bir makyaj bazı sürmek çok etkilidir. Böyle durumlarda fondöten kullanımına dikkat etmek gerekir. Daha hoş ve natürel bir görünüm elde etmek isterken, profesyonel olmayan fondöten dokunuşları cildi daha problemli gibi gösterebilmektedir. İyi şekilde cilde uygulanamayan fondötenler, ciltte kalıp gibi kalarak neredeyse bir maske görüntüsü meydana getirmektedir. Fondöten seçimi de bu noktada etkili olurken, eğer ki fondöteni iyi şekilde uygulayamayabilirim diye düşünenler varsa, fondöten yerine mineral kapatıcı kullanmaları daha uygun olacaktır. Bu sayede daha pürüzsüz bir cilde sahip olmak sürpriz olmayacaktır.
Aynı zamanda da yapılan makyaj kendini gösterebilecek ve daha hoş, zarif bir görünüm elde edilebilmesini sağlayacaktır. Makyaj hataları dikkate alınmadığı takdirde ise, çizgilerin olduğundan daha derin gözükmesini engellemek zorlaşacaktır.
Yaş ilerledikçe, alın bölgesinde meydana gelen çizgiler gibi, yanaklarda da sıkılık azalıp, yer çekiminin etkisiyle sarkmalar meydana gelebilmektedir.
Ciltte sıkılık konusunda cilt problemleri yaşamaya başladığınızı gördüğünüzde endişelenmeyin. Önüne geçebilmek için geç sayılmaz. Bu tarz bir cilt sorunu ile karşılaşıldığında, cildinizde meydana gelen sıkılık kaybını yavaşlatabilmek için cildin kolajen ve elastin üretimini tetikleyecek nemlendiriciler ve serumlar kullanmaya özen gösterilmelidir.
Hemen her yaştaki kadınların karşılaşabileceği bir durum olan sivilce ve siyah noktaların oluşturduğu lekelenmeler ile gözeneklerin açık olması, yaş ilerledikçe cilt problemlerini arttırmaktadır. Zaman içinde, müdahale edilip önlem alınamayan gözenekler daha çok genişleyebilmekte ve bu sebeple de istenmeyen görüntüler oluşabilmektedir. Bu tür durumları önleyebilmek adına, önlenemese de geciktirebilmek için haftada en az 1 kere cilde peeling yapmak iyi bir adım olacaktır. Aynı zamanda, ciltte makyaj bırakmamak hususunda ilke edinilmeli ve mutlaka her gün makyaj temizliği iyi şekilde yapılmalıdır. Kesinlikle makyajla uyunmamalı ve günlük cilt temizliği rutini oluşturulmalıdır. Günlük temizlik ve cilt bakımının yanı sıra, zaman zaman cilde derinlemesine temizlik yapabilecek nitelikte cilt temizleyiciler ile bakım yapılmalı ve cildi nemli ve diri tutmak için nemlendirici kullanılmalıdır.
Cilt bölgesinde en çok öne çıkan bir diğer yaşlanma belirtisi ise, göz çevresindeki kırışıklıklar yani kaz ayaklarının oluşumudur. Aynı zamanda göz altı torbalarının büyümesi, yine göz altında morluklar oluşması da sıklıkla rastlanılabilecek sorunlardandır. Bu tarz cilt problemleri baş göstermeye başladığında, göz çevresine hem gündüz hem de gece için uygun bir nemlendirici kullanılması iyi bir çözüm olacaktır. Ayrıca cildin diğer bölgelerinde olduğu gibi, göz çevresi için özel olarak üretilen serumların kullanımı da yararlı olacaktır.

Arkadaşınla paylaş

83

Yazıya duygu kat!

Eğlenceli Eğlenceli
26
Eğlenceli
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
22
Şaşırtıcı
Komik Komik
13
Komik
Sevdim Sevdim
6
Sevdim
Defne Çolpan
Merhaba ben Defne. Edebiyat 4. sınıf öğrencisiyim. Sıkıcı okul işlerinden arta kalan zamanlarımı okumaya, yazmaya ayırıyorum. Ayrıca AylakPanda için içerik üretmek hoşuma gidiyor. Yazılarımı umarım sıkılmadan okuyorsunuzdur. Sevgiler.!!!

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Countdown
The Classic Internet Countdowns
List
The Classic Internet Listicles
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals