Yedigöller milli parkı Batı Karadeniz bölgesinde bulunan Bolu ilimizde bulunmaktadır.

Yedigöller Milli Parkı – Büyük Göl

Bolu şehir merkezine 42 km uzaklıkta bulunmakta ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkmaktadır. Yazın kamp yapmak isteyenlerin en çok tercih ettiği bölgedir. Bu bölgenin bitki örtüsü kayın ağaçlarıdır. Ayrıca meşe, karaçam, gürgen, kızılağaç, karaçam, sarıçam, karaağaç, köknar, porsuk ve ıhlamur gibi ağaçlar da görülmektedir. Bu güzelliğini de buradan almaktadır. Sonbaharda dökülen rengârenk yapraklar sayesinde eşsiz bir görüntü sunuyor.

Bu bölgede birçok hayvan türü ile karşılaşabilirsiniz bu türler ise geyik, karaca, yabani domuz, ayı, kurt, tilki ve sincap türleri bulunmaktadır.

Yedigöller milli parkına gelen kişiler fotoğraf çekimi, kampçılık, günübirlik piknik, tabiat içerisinde yürüyüş ziyaretçilerin yaptığı aktivitelerdir.

Yedigöller milli parkı 2.020 hektarlık alana sahiptir küçüklü büyüklü 7 adet doğa harikası göle sahiptir. 1965 yılında Milli park ilan edilmiştir. Bu bölgede bulunan en büyük göl Büyükgöl’dür. Diğer göller ise sırasıyla Deringöl, Seringöl, Nazlıgöl, Sazlıgöl, İncegöl, Kurugöl olmuştur.

Yedigöller’e Ne Zaman Gidilir?

Yedigöller’de SonBahar

Batı Karadeniz iklim koşulundan dolayı yıllık ortalama 629mm yağış almaktadır. İlkbahar serin, yazları sıcak, sonbahar ılık ve kışlarda soğuk geçmektedir. En uygun zaman Nisan ve Kasım aralığındadır. Ağaçların yaprakların dökülmeye başladığı ay Eylül ve Kasım aylarıdır. Kış ayında gitmemenizi tavsiye ederim. Çünkü rakım olarak yüksek bölgede olduğu için yoğun kar yağışı almaktadır ve yollar kapalı durumda olmaktadır.

Yedigöller’e Ulaşım

Yedigöller’e  Bolu’dan toplu ulaşım yoktur. Bu nedenle bu bölgeye özel aracalar veya tur otobüsleriyle beraber gidebilirsiniz.  Bolu Merkez’de Yedigöller Milli Parkı 42 km uzaklıktadır. Yaklaşık olarak 45 dakika –  1 saat aralığında yol sürmektedir. Bu yüzden yola çıkış için saat planlamanızı iyi yapmalısınız. Çünkü hava orada 4-5 gibi kararmaya başlıyor. Eğer orada kalmayacak geri dönecek iseniz 4-5 gibi geri dönüş yolculuğunuz başlamalısınız.

Yedigöller’de yemek konusunda çok iyi bir konumda değildir. Bu yüzden yanınızda yiyecek ve içecek götürmeniz tavsiye edilir. Türkiye’de ilk alabalık  üretim istasyonu bu merkezdedir. İsterseniz kendiniz balık tutmak isterseniz belli bir ücret ödeyerek burada balık tutabilirsiniz.


Arkadaşınla paylaş

93

Yazıya duygu kat!

Eğlenceli Eğlenceli
53
Eğlenceli
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
48
Şaşırtıcı
Komik Komik
37
Komik
Sevdim Sevdim
32
Sevdim
Defne Çolpan
Merhaba ben Defne. Edebiyat 4. sınıf öğrencisiyim. Sıkıcı okul işlerinden arta kalan zamanlarımı okumaya, yazmaya ayırıyorum. Ayrıca AylakPanda için içerik üretmek hoşuma gidiyor. Yazılarımı umarım sıkılmadan okuyorsunuzdur. Sevgiler.!!!

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Countdown
The Classic Internet Countdowns
List
The Classic Internet Listicles
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals